niedziela, 28 września 2008

Oliwka europejska - Olea europeaOlea europea czyli oliwka europejska uprawiana jest głównie dla owoców, z których tłoczy się cenny tłuszcz - oliwę z oliwek, do celów spożywczych oraz kosmetycznych.

Oliwka jest drzewem długowiecznym - może dożyć 1000 lat i dorasta do 10 metrów. Doskonale nadaje się na bonsai - bez problemu znosi zabiegi podcinania pędów i korzeni. Podobna jest, ze względu na właściwości do ligustru - swojego krewniaka.

Olea europea znosi mrozy do -15°C. Wymaga okresu spoczynku w temperaturze 6-12°C przez ok. 50 dni do zakwitnięcia. Oliwka zakwita białymi kwiatami zebranymi w wiechowate kwiatostany. Z kwiatów rozwijają się 1-pestkowe owoce, które przybierają kolejno barwy : zielone, żółte, różowe, czerwone, a gdy są dojrzałe - granatowe (czarne).
Oliwka preferuje ziemię ubogą, dobrze zdrenowaną. Nawozimy ją od wiosny do jesieni rozcieńczonymi nawozami.

Rozmnażanie oliwki :

Oliwkę można łatwo rozmnożyć wegetatywnie. Wierzchołki pędów ścinamy i wsadzamy do piaszczystego podłoża (do połowy), przykrywamy folią i pozostawiamy w ciepłym miejscu do ukorzenienia. Można także rozmnożyć oliwkę przez nasiona (generatywnie). Używamy w tym celu świeżo wyłuskanych pestek z dojrzałych owoców. Pestkę powinno się moczyć przez 2 dni w wodzie, a następnie wysadzić do ubogiej ziemi przykrywając pestki 3 cm. Młode roślinki pojawiają się po upływie kilku miesięcy. Należy je trzymać w miejscu ciepłym i jasnym.

Powodzenia w uprawie!

Nasiona można kupić: Olea europaea - oliwka europejska

Elaeagnus angustifolia - "rosyjska oliwka", oliwnik wąskolistny

2 komentarze:

GAJA pisze...

Mimo spełnienia wszystkich warunków wiosna stracila wszystkie liście i część pędów uschła.
Ostro przycięta odrobiła latem straty. Co zrobiłam źle? Nic, a jednak.Jak zaradzić temu w tym roku?

Jo pisze...

moja tez uschła, ale po dwóch miesiącach na dworze odżywa :), czy można ukorzenić młode boczne pędy ? Jakimś ukorzeniaczem ?