niedziela, 26 października 2008

Paulownia puszysta - cesarskie drzewo

Można w łatwy sposób wyhodować paulownię (Paulownia tomentosa) z nasion, które można kupić w sklepie z nasionami egzotycznymi:

Paulownia tomentosa - cesarskie drzewo szczęścia
Paulownia tomentosa nazywana często cesarskim drzewem (Princess Tree) pochodzi z Chin, ale coraz częściej spotykamy ją w Polsce.
Bez problemu znosi nasze warunki, jedynie młode rośliny (do 2óch lat) należy zabezpieczać na zimę.

Najpiękniejszą częścią paulowni są jej kwiaty w kształcie trąbek, które pojawiają się wczesną wiosną, jeszcze przed rozwinięciem liści.Paulownia jest łatwa w uprawie, rośnie bardzo szybko - w naturalnych warunkach do 5 metrów na rok, w naszych - 1-2 metry. Co ciekawe, po ścięciu, potrafi się zregenerować z korzeni, dlatego nazywana jest drzewem Feniksem (Phoenix tree).
Potrafi rosnąć w trudnych, niekorzystnych warunkach glebowych dlatego wykorzystuje się ją w fitoremediacji - poprawianiu struktury zanieczyszczonych, zdegradowanych gleb poprzez dostarczanie materii organicznej.
Innym ciekawym zastosowaniem drzewa cesarskiego, jest produkcja instrumentów muzycznych z drewna tej rośliny. Jest ono bardzo lekkie, miękkie, elastyczne i można je łatwo wyginać na przykład w produkcji gitar. Inne instrumenty powstające z tego drewna to gayageum (chordofon szarpany) - tradycyjny instrument muzyczny Korei oraz japoński koto.

Ozdobą paulowni puszystej są także jej liście osiągające średnicę 40 centymetrów.
Bardzo lekkie, puszyste nasiona wytwarzane w ogromnych ilościach służyły w 19stym wieku do zabezpieczania chińskiej porcelany na czas eksportu.


Wiele osób marzy o pięknej paulownii, nie wiedząc iż w niektórych częściach świata jest rośliną inwazyjną. Myślę, że miła jest dla oka taka inwazja :)Polecam też stronę poświęconą paulowni: www.paulowniatrees.org

Paulownia w szkółce:

2 komentarze:

Jarzębina pisze...

Paulowania jest tak piękna, że napisałam o niej wiersz na mojej stronce autorskiej

http://www.jarzebina.com/

wraz z umieszczeniem linka do Zielonej Chaty.

Wiersz "Feniks, czapla i gołąb" - zapraszam

Jarzębina

Thilien pisze...

Piękny wiersz!