sobota, 13 lipca 2013

Uprawa ryżu siewnego w domu lub w ogrodzie

Ryż siewny (Oryza sativa L.) czyli ryż, który na co dzień jemy, jest jednoroczną trawą (rośliną zbożową) z rodziny wiechlinowatych. Przy sprzyjających warunkach pogodowych ryż można uprawiać w Polsce.
Postanowiłam poeksperymentować z własną uprawą ryżu, na razie jest to uprawa balkonowa, ale z czasem może przeniosę ją do ogrodu.

Ryż po 10 dniach od wysadzenia kiełków

Jak zdobyć nasiona ryżu?

Nasiona ryżu można zdobyć w bardzo prosty sposób. Znajdziemy je na półce w niemal każdym sklepie spożywczym. Do wysiewu nadaje się jedynie ryż brązowy (naturalny), nieoczyszczony z łuski, niepolerowany. Możemy kupić nawet ryż w woreczkach, byle był naturalny. Ryż biały jest pozbawiony łuski (w której zawarta jest większość witamin), poddany obróbce mechanicznej, dlatego też ma dużo mniej składników odżywczych niż ryż brązowy i nie ma zdolności kiełkowania. Z ryżu naturalnego możemy również otrzymać kiełki do spożycia.

Jakie są wymagania w uprawie ryżu siewnego?

Ryż nie jest trudny w uprawie jednak ma swoje wymagania. Przede wszystkim jest rośliną o dużym zapotrzebowaniu na wodę (wilgociolubną), ciepłolubną i wymagającą pełnego słońca. Dlatego też w naszym klimacie ryż siewny nie zawsze jest w stanie przejść pełny cykl wegetacyjny. Ryż lubi także żyzną, zasobną glebę.

Jak wysiać ryż?

Ryż przed wysiewem moczymy co najmniej 24h, ale można kilka dni, aż do pojawienia się kiełków. Codziennie, a najlepiej kilka razy dziennie wymieniamy wodę nasionom, aby nie zaczęły się psuć. Kiedy pojawią się kiełki, możemy przygotować doniczkę, skrzynkę lub inny pojemnik z ziemią do wysiewu. Pojemnik do siewu (doniczka) powinien mieć co najmniej 15 cm głębokości. Woda powinna wypełniać 5 cm dna doniczki.
Nasiona ryżu wysiewamy na około 1cm głębokości, można nasiona rozłożyć na powierzchni i przysypać ziemią. Ryż podlewamy obficie i czekamy na pierwsze wschody, które powinny się pojawić po kilku 
dniach.


 
Brązowy ryż - namaczanie w wodzie 


 Kiełkujący ryż

Wschodzące roślinki, kilka dni od wysiewu


Gdzie uprawiać ryż?

Ryż możemy uprawiać w doniczkach, skrzynkach, pojemnikach w domu, na balkonie lub ogrodzie. Ważne jest zapewnienie mokrego podłoża korzeniom roślin (5cm dna doniczki wypełnione wodą). Ryż możemy również posadzić w oczku wodnym (lub włożyć doniczkę z ryżem do oczka, tak by była częściowo zanurzona).

Warunki uprawy ryżu

Stanowisko: pełne słońce, co najmniej 6 godzin dziennie
pH gleby: 5.0 - 6.5 
Wilgotność: wysoka, korzenie ryżu powinny być częściowo zanurzone w wodzie
Odmiany: Basmati, Jaśminowy, Czerwony (Red rice). Pełna lista odmian ryżu:  List of rice varieties
Temperatura kiełkowania: 25 do 35 stopni C
Temperatura wzrostu: 20 do 38 stopni C
Okres wegetacji: 90 do 180 dni
Nawożenie: Nawóz organiczny w płynie, np. biohumus, raz w tygodniu


Ryż po 9 dniach od wysiewu (08.07.2013)

4 komentarze:

Zielonista pisze...

idę do kuchni upolować trochę ryżu do namoczenia;)

Anonimowy pisze...

Sadzonki które zamawiałem są w jak najlepszym porządku, polecam! Kolejne zakupy będę robił właśnie w tym sklepie.

Anonimowy pisze...

Mam takie pytanko, z ciekawości. Dlaczego w uprawie domowej wystarcza 5 cm wody, a w tych na dużą skalę woda sięga często zbieraczom co najmniej do kostek?

KhRybitwy pisze...

Bardzo fajny wpis! Uprawa ryżu pełną parą!