piątek, 29 lipca 2011

Bakłażany uprawiane na działce i w doniczce

Postanowiłam w tym roku poeksperymentować z bakłażanami (oberżyną, psianką podłużną - Solanum melongena ang. eggplant czyli roślina jajo).
Zakupiłam 2 rodzaje nasion: bakłażanów fioletowych oraz białych (one najbardziej przypominają jajka:).
Nasiona wysiałam 15 marca do mini szklarenki. Oberżyny wykiełkowały szybko, już po tygodniu można było zobaczyć pierwsze siewki bakłażana fioletowego. Po dwóch tygodniach od siewu pojawiły się białe bakłażany.

Młode rośliny - siewki:Rośliny dość szybko rosły, nie padały z powodu zgorzeli siewek. Szklarenka zapewniała im wilgotność i ciepło.
Dwa pierwsze rzędy od lewej to bakłażany. Pierwszy rząd - białe, drugi - fioletowe (większe):
W końcu nadszedł czas na wysadzenie wyhodowanej rozsady. Część roślin wysadziłam do doniczki. Drugą część rozsady wywiozłam do małopolskiej wsi i posadziłam na działce ze słoneczną wystawą południową i żyzną glebą. Pogoda w tym roku nie rozpieszczała. Długi i intensywne ulewy sprawiły, że rośliny się zabłociły. Ale na szczęście rozrosły się w gruncie i zakwitły.

Oberżyny w doniczce:
Oberżyny na działce:Kwiat bakłażana rosnącego na polu:
Pierwsze kwiaty pojawiły się u roślin uprawianych na działce. Bakłażany w doniczce wolniej rosną i dopiero teraz kwitną.

Z pierwszych kwiatów zawiązały się owoce. Jak się okazało, są to owoce bakłażana fioletowego :) Nie wiedziałam, że w tak młodym stadium będą już miały swój kolor.

Pierwsze owoce (brudne po deszczu), kilka tygodni po zawiązaniu:O czym należy pamiętać przy uprawie bakłażanów?

1. Są to rośliny wymagające pod względem temperatury, potrzebują 25-30 stopni C podczas kiełkowania oraz 20-30 stopni C w czasie uprawy. Spadki temperatury ograniczają wzrost i rozwój roślin

2. Oberżyny mają długi okres wegetacyjny, dlatego rozsadę należy przygotować wcześnie. Siew przeprowadza się w lutym-marcu

3. Bakłażany wymagają gleby żyznej i wilgotnej. Rośliny należy cały okres wegetacyjny dokarmiać.

4. Są podatne na choroby np. szarą pleśń. Lubi je też stonka, co sprawdziłam na własnych roślinach.

5. Oberżyny nie lubią przesadzania, dlatego trzeba zrobić to delikatnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Nasiona:
Oberżyna biała - Solanum melongena
Oberżyna Black Beauty - Solanum melongena

22 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ładnie, ładnie :] Planuję w przyszłości też wyhodować bakłażana, ale najpierw muszę mieć ogródek. Balkon trochę jest za mały :P

anabell pisze...

Mój znajomy hoduje bakłażany na działce w mini szklarni, czyli chatce okrytej folią, właśnie z uwagi na temperaturę. Musze się do niego wybrać i zobaczyć jak mu w tym roku idzie ta hodowla.W ub. roku hodował w ten sposób paprykę.
Miłego, ;)

Grey Wolf pisze...

oj będzie co jeść ;)..teraz i do ogórków, pomidorów, cukinii trzeba mieć folię, wszystko gnije..

Thilien pisze...

Pery, ja próbuję w doniczkach uprawiać bakłażany, więc na balkonie też można ;)

Thilien pisze...

anabell, też miałam w planach uprawiać moje bakłażany w małym tunelu, który zakupiłam, ale jakoś w tym roku mi nie wyszło. A pogoda nie rozpieszcza, więc owoce się słabo zawiązują, a rośliny chorują.

Thilien pisze...

Grey Wolf, no rzeczywiście u nas też kiepsko z cukiniami, jak nie zacznie gnić, to ślimak nadgryzie ;) Pomidory hodujemy głównie koktajlowe, a one są w miarę odporne. Ogórków za to zatrzęsienie w tym roku i nawet się nie psują

emilka pisze...

Zdjęcie z malusieńkimi bakłażanami przepiękne. Mój dziadek hodował bakłażany na działce, niestety, wyznawał zasadę, że duże znaczy dobre (niestety tę zasadę stosował także przy cukinii). Przynosił więc okazy, które nadawały się na zbudowanie szałasu, ale nie do konsumpcji:). Piękne bakłażaniki!

Anonimowy pisze...

Ja mam bakłażana z tym że zrzuca kwiaty i nie ma owoców. Niedaleko rośnie pomidor, czytałam że nie mogą być obok siebie- ale dlaczego?

Thilien pisze...

Anonimowy, bakłażanów nie powinno się uprawiać obok pomidorów gdyż należą one do tej samej rodziny - psiankowatych i zarażają się tymi samymi chorobami. Z własnego doświadczenia wiem, że bakłażany rosnące w pobliżu ziemniaków (też psiankowate) to też nie najlepszy pomysł z powodu stonki, która uwielbiała moje bakłażany.

Anonimowy pisze...

U mnie oberżyna nie chce zawiązać owoców mimo tego, że "zapylam" kwiaty pędzelkiem. Kwiaty po kilku dniach opadają. Jaka jest tego przyczyna ?

Thilien pisze...

Przyczyny opadania kwiatów oberżyny mogą być różne: niedostateczna ilość światła (mało słoneczne dni), wody, brak pierwiastków niezbędnych do zawiązywania owoców. Niedobór azotu, boru, fosforu, potasu lub krzemu może powodować opadanie kwiatów u bakłażana i u innych roślin też.

Anonimowy pisze...

Dziękuję.

Anonimowy pisze...

A co ile dni i jaką ilością wody należy podlewać oberżynę w tunelu foliowym?
Oberżyna kwitnie ale nie zawiązuje owoców. Zasilam ją dolistnie i doglebowo Florovitem, Mikrovit 1, saletrą wapniowo - magnezowa.

Thilien pisze...

Trudno mi powiedzieć co ile dni, zależy od warunków, gleby. Ja podlewam bakłażany codziennie, bo codziennie ziemia wysycha. Może w złym momencie zapylasz kwiaty? Pyłek może być niedojrzały. Warto też w dzień otworzyć tunel aby owady miały możliwość zapylenia.

Anonimowy pisze...

A kiedy zapylać kwiaty?

Thilien pisze...

Najlepiej próbować kilka razy zapylić. Pyłek jest dojrzały (pylący) kiedy łatwo się odrywa i widać żółte drobinki na pędzelku

Anonimowy pisze...

Nie mam takiego szczęścia jak wielu z was.Moje bakłażany są piękne, ale po zakwitnięciu mija trochę czasu i kwiaty opadają.Mam je w małej szklarni.Wietrzę podlewam i zasilam i nic...Może macie jakiś sposób? Proszę o radę

ryszard_f pisze...

Witam wielbicieli bakłażanów i jednocześnie mam pytania. Jak duża powinna być doniczka aby roślina się rozwijała bez przeszkód. Czy dobrze rozumiem że jedna roślina ma iść do jednej doniczki ? . Czy komuś z Was udało się uzyskać owoce z roślin hodowanych w doniczce ? To tyle na początek . Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

ale skąd wziąć nasiona bakłażanów?

Agata Zinkiewicz pisze...

Hej trafiłam przypadkiem... Szukam info o uprawie bakłażanow... Chce w tym roku poeksperymentować... Kwiatki opadaja bo moim zdaniem otworzenie tunelu isamozapylanie nie wystarczy trzeba zaprosić owady do tunelu :-)

Agata Zinkiewicz pisze...

Hej trafiłam przypadkiem... Szukam info o uprawie bakłażanow... Chce w tym roku poeksperymentować... Kwiatki opadaja bo moim zdaniem otworzenie tunelu isamozapylanie nie wystarczy trzeba zaprosić owady do tunelu :-)

Ogród Warzywny pisze...

Moje nasiona oberżyny od dwóch tygodni w doniczkach i ani widać by kiełkowały :( Chyba nic z tego, ale wysieję kolejne z innego opakowania, być może te były źle przechowywane :(