piątek, 8 lipca 2011

Awokado z pestki rośnie jak na drożdżach

Awokado (Persea sp., smaczliwka) bardzo szybko rośnie. Z dnia na dzień liście się powiększają i przybywa coraz więcej nowych. Południowo-zachodnie okno bardzo mu służy. Pilnuję, żeby roślina miała pod dostatkiem wody, jednak często wyjeżdżam (nalewam wtedy sporo wody do podstawki) i podłoże czasem wysycha. Ale jak widać awokado lubi takie warunki.Duże, błyszczące liście awokado:Młode jasnozielone listki:

6 komentarzy:

gocha pisze...

Zaraziłam się :) MUSZĘ też wyhodować. Da się z takiej pestki z owoca z marketu?

anabell pisze...

Też posadziłam pestkę, rok temu.Zimą roślina straciła wszystkie liście, teraz ma nowe, ale wygląda nieco śmiesznie, bo na końcu 35 cm "patyka"
wyrosły nowe liście.Oprócz awokado zasiałam paulownię i już drugą zimę gubi wszystkie liście, wiosną wypuszcza nowy pęd, (ten stary zasycha) i ma nowe liście, ale jakoś nie kwitnie.Pewnie coś zle ją pielęgnuję, ale nie mam do tego talentu.
Miłego, ;)

Thilien pisze...

gocha : Da się, właśnie z takiej pestki wyhodowałam :) Owoc powinien być jak największy, żeby pestka miała potencjał i szybko wykiełkowała.

anabell : Też mi te dolne liście regularnie żółkną i opadają. Ale moje awokado szybciej rośnie niż traci liście :)

gocha pisze...

To będą próby:) Z nasion wyhodowałam baobaba (ma 5 cm na razie) 3 wisterie- mam je2rok, są małe, bo przycinałam ze3 razy już. Spróbujemy "uziemić"jedną w ogrodzie brata. Były i inne eksperymenty nasienne , ale niestety - albo warunki nie takie jak potrzebne, albo moja nieumiejętność doprowadziły do ....wiadomo czego.Odzysku doniczki.

Anonimowy pisze...

Thilien, najlepiej jakbyś przycięła teraz roślinie stożek wzrostu. Awokado ma to do siebie, że lubi rosnąć wysokie i cienkie. Jeśli przytniesz stożek, to się wtedy ładnie rozgałęzi i będzie lepiej wyglądało. Wielu radzi, żeby stożek wzrostu przyciąć jeszcze zanim wypuści swój pierwszy liść, wtedy rozgałęzienia pojawią się już od samej podstawy :] Nie ma sensu zwlekać i liczyć, że samo zacznie się rozgałęziać, bo skończy się z 3 metrowym patykiem :P

Thilien pisze...

Dzięki za wskazówkę Pery. Trochę się wstrzymuję z tym przycięciem, bo awokado tak ładnie i szybko rośnie, a dolne liście nawet tak bardzo nie opadają.. Ale pewnie powinnam to zrobić.