wtorek, 26 lipca 2011

Wanilia płaskolistna Bourbon i jej nowa podpora

Wanilia płaskolistna odmiany Bourbon (Vanilla planifolia syn. V. fragrans) zakupiona w zeszłym roku jako 3-liściowa sadzonka rozrosła się w ponad 1,5metrowe pnącze. Tak wyglądała na początku sierpnia zeszłego roku : Uprawa wanilii płaskolistnej w domu. Na początku podparłam ją bambusowym patyczkiem o długości 50cm, szybko jednak go przerosła szukając przyczepu swoimi korzeniami powietrznymi działającymi jak przyssawki. Nie miałam czasu ani podpory by ją przesadzić, więc zniszczyła mi świeżo pomalowane ściany przylepiając się do nich mackami. Zmobilizowała mnie tym do zakupu podpory, więc kupiłam 150cm kij z włóknem kokosowym. Jak się okazało wciąż za krótki.. Ale liczę na to, że wanilia będzie się wokół grubszej podpory owijać w różnych konfiguracjach, także w dół.
Teraz czekam aż zakwitnie. Czytałam w jednej z książek o storczykach, że wanilia zakwita, gdy osiąga 4 metry długości, tak więc już niedługo! ;)

Tak oto wygląda świeżo przesadzona wanilia. Obok widać ananasa, który jest w nie najlepszym stanie, gdyż został kilka razy zrzucony i pozbawiony ziemi (nie przeze mnie).2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Hihi :D Też mam wanilię i z niecierpliwością czekam aż zakwitnie. Ciekawe czy kwiaty pojawią się w tym samym czasie co u ciebie, bo jest podobnej długości :]

Thilien pisze...

Pery, jaką podporę zastosowałaś dla swojej wanilii?