niedziela, 28 czerwca 2009

Uprawa cytryńca chińskiego


Cytryniec chiński (Schisandra chinensis, ang. Magnolia Vine) jest pnączem odpornym na mróz i światłolubnym, jednak bezpośrednie nasłonecznienie może mu szkodzić. Preferuje gleby lżejsze i wilgotne, gdyż nie jest wytrzymały na suszę. Nie należy go także zalewać.

Rozmnażanie:
głównie przez nasiona, a także sadzonki pędowe, korzeniowe, odkłady i dzielenie roślin.

Procedura wysiewu:
Nasiona należy moczyć około 6-10 dni w wodzie, następnie zmieszać z piaskiem (1 część nasion na 3 cz. piasku) i przechowywać w temperaturze pokojowej, zwilżając co drugi dzień. Postępujemy tak przez miesiąc. Następnie przeprowadzamy stratyfikację: pod śniegiem (w zimie) lub w zamrażarce o temperaturze -2 do -5°C przez miesiąc lub w temp. do 5°C np. w lodówce przez 2-2,5 miesiąca.
Wysiewamy nasiona w specjalnej ziemi do wysiewu lub torfu na głębokość 1,5-2 cm.

Gdy rośliny są wystarczająco duże, sadzimy je na miejsce stałe, zapewniając podpory wysokości 3-3,5 metra. Młode rośliny rosną dość wolno. Należy nawozić rośliny kompostem, obornikiem lub pełnoskładnikowymi nawozami mineralnymi (azot, potas, fosfor).
Cytryniec kwitnie od 4 - 5 roku życia w maju i czerwcu. Owoce - jagody dojrzewają w jesieni (wrzesień-październik).

Nasionka cytryńca chińskiego można dostać w tym sklepie: Schisandra chinensis - Wu Wei Zi

11 komentarzy:

Ryszard pisze...

Chcę zakupić"cytryńca chińskiego".
Żeby wiedzieć co i jak postępować z tym pnączem,trafiłem na opis w Zielonej Chacie i to co chciałem wiedzieć,to jest w opisie.Dziękuję
Ryszard

Thilien pisze...

Bardzo się cieszę, że wiedza na moim blogu przydaje się :)

BambooPrincess pisze...

Bardzo dobry artykuł:) Ja także szukałam informacji na temat wysiewu:) Pozdrawiam!

morgi pisze...

Super artykuł !! Fajnie napisany, jesli chcesz to wejdź na http://cytryniecchinski.pl/ i poczytaj o leczniczym zastosowaniu cytryńca.

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawy artykuł :) Polecam również poczytać sobie co nieco o cytryńcu chińskim tutaj http://leczniczeziola.pl/744/cytryniec-chinski :)

Anonimowy pisze...

http://cytryniecchinski.pl/ fajna przydatna stronka o właściwościach i działaniu cytryńca chińskiego

Anonimowy pisze...

Mój cytryniec (3 letni) mimo iż obficie w tym roku kwitł, ma tylko 2 (słownie dwa) owoce. Czy ktoś wie dlaczego?
Pozdrawiam!
Eugeniusz

Thilien pisze...

Mój cytryniec też miał w końcu tylko kilka owoców, które dojrzały. Pozostałe opadły jeszcze zielone, niedojrzałe. Nie wiem, jaka była przyczyna, myślę, że mogły spowodować opadanie późne przymrozki w maju. Spróbowałam owoce na surowo - mają interesujący kwaśny smak i żywiczny sosnowy aromat.

Anonimowy pisze...

Na różnych stronach o cytryńcu spotkałam sprzeczne informacje:
1 - "cytryniec jest rośliną dwupienną, dlatego aby doczekać się pięknych i wartościowych owoców, które pojawiają się tylko na osobnikach żeńskich, należy posadzić w ogrodzie co najmniej dwa egzemplarze różnej płci"
2 - "jest rośliną jednopienną, ale rozdzielnopłciową, co oznacza, że na tej samej roślinie rozwijają się kwiaty męskie i żeńskie"
A więc, jak jest naprawdę?

Anonimowy pisze...

posadziłem cytryńca na wejściu do domu po prawej i lewej stronie przy kolumnach jako jedną z pierwszych moich roślin w nowym domu w 2005 roku, w donicach wymurowanych 60cm powyżej gruntu, dziś jest pokaźnych rozmiarów tzn. są bo są 2, 3 m wysokości, mnóstwo pędów, owoce i kwiaty od 3 lat, jakieś 3 litry, korzystam z kłączy / herbatki / owoców i liści, naprawdę polecam

Anonimowy pisze...

Mam sadzonkę cytryńca -kwitnie od trzech lat - ale nie zawiązuje owoców - kwiatów miał może 7 - nie wiem jaki jest powód że nie owocuje :?
Pozdrawiam Serdecznie .Andrzej