niedziela, 14 grudnia 2008

Awokado hodowane z pestki

Coraz więcej w sklepach nowych, egzotycznych owoców, kuszących niespotykanym wyglądem i zapachem. Ostatnio kupiłam marakuję (passiflorę), głównie w celu pozyskania nasion i uprawy w niedalekiej przyszłości ;)

Już od dawna można kupić awokado (Persea americana - smaczliwka) w polskich sklepach. Pewnie niektórzy się skusili, nastawieni na aromat i soczysty słodki owoc, a zastali tłustą zieloną maź :)
Bardzo lubię avocado, oczywiście jako słona przekąska - bardzo dobre jest nadziewane serkiem ziołowym, lub w sosie (paście) guacamole np. do nachos.

Po zjedzonym awokado zostaje duża pestka czyli nasiono awokado. Zawiera ono dużo materiałów zapasowych potrzebnych roślinie do kiełkowania. Co z nim zrobić? Ano, posadzić :)

Można zakopać ją w ziemi (w doniczce) na głębokość 1-2 cm, wąskim czubkiem do góry i czekać aż pojawi się zielony pęd (około 2-12 tygodni od posadzenia). Można obciąć wierzchołek pędu głównego, kiedy roślina osiągnie wystarczającą wysokość - wtedy się rozgałęzi.

Innym sposobem sadzenia jest skiełkowanie nasiona (pestki), zanim ją wsadzimy do ziemi. W tym celu bierzemy 4 wykałaczki i wbijamy je w pestkę po bokach - tak żeby nie uszkodzić środka (kiełka). Ten zabieg pobudza awokado do kiełkowania. Umieszczamy taką pestkę na słoiku wypełnionym wodą, tak by pestka była w połowie zanurzona. Czekamy aż pojawi się kiełek i wtedy dopiero sadzimy do ziemi. Pestka może być zagłębiona w połowie w ziemi.

Kiedyś zabieg z wykałaczkami zawsze mi wychodził, jednak ostatnimi czasy awokado sprzedawane są twarde i niedojrzałe, więc nasiona są za młode i niezdolne do kiełkowania. Dlatego radzę, wybierajcie jak największe i najdojrzalsze owoce z dużymi pestkami do celów hodowlanych.

Tak wygląda moje awokado hodowane od pestki. Drzewko ma około roku.

Stan na dzień 23.02.2011

10 komentarzy:

XXX pisze...

Bardzo ładne. Moje straciło wszystkie liście, ale łodyga jest zielona. Czekam cierpliwie.

Thilien pisze...

Moje awokado też powoli traci liście, ale tylko te dolne, a tych na górze jest coraz więcej.

Anonimowy pisze...

mam pytank jak duze bedzie to drzewko oraz czy da owoc?? wlasnie mi awokado z gory i zdolu poscilo peda wiec je przesadzam wystarczy zwykła ziemia??

Claudia Trish pisze...

właśnie mam zamiar posadzić pestke;)

Roślinkowo Majki pisze...

Teś kiedyś miałam takie awokado :)

roslinkowomajki.blogspot.com

Działkowiec pisze...

Ja już próbowałem kilka razy hodować Awokado ale zawsze mi padało. Tym razem zebrałem potrzebne informacje oraz doświadczenie i próbuję ponownie wyhodować zdrowe drzewko. A jak dokładnie hodować Awokado jest tutaj: opis jak hodować Awokado

Iwona Piechota pisze...

Ja po prostu zakopałam pestkę w ogródku i po powrocie z urlopu znalazłam już małą roślinkę. Teraz ma pół roku, bez obcinania czegokolwiek ma 4 odnogi i wysokości 60 cm.
Nadal siedzi w ogródku choć pomału się zastanawiam by nie przenieść rośliny do donicy.
Ziemia gliniasta, byle jaka z masą kamieni - ot jaka zostaje po budowie.

Mam już 2 avocado i jedno mango

Anonimowy pisze...

Nie wiem, skąd się biorą te wszystkie przesądy, na którym spotkaniu powinno się iść do łóżka. Seks uprawia się wtedy, kiedy obie strony mają na to ochotę. Niezależnie, czy to pierwsze spotkanie, czy po kilku miesiącach znajomości.

Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/forum/seks-na-pierwszym-spotkaniu-tematy,dId,2288299#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Teresa Rembiasz pisze...

????? Czy to o roślinach?

Teresa Rembiasz pisze...

????? Czy to o roślinach?