Z łaciny passio to cierpienie, a flos to kwiat. Nazwa wywodzi się ze skojarzenia budowy kwiatu z koroną cierniową i innymi symbolami męki Pańskiej.
U nas najczęściej uprawiana jest męczennica błękitna (modra) (Passiflora caerulea) jako roślina ozdobna. Gatunkiem jadalnym jest męczennica jadalna znana jako marakuja (Passiflora edulis). Jadalne są jej duże jagody wypełnione nasionami otoczonymi osnówką. Natomiast Passiflora incarnata- męczennica cielista jest gatunkiem uprawianym w celach leczniczych. Ziele męczennicy cielistej ma działanie uspokajające i występuje w wielu ziołowych lekach.
Uprawa
Stanowisko jasne, ciepłe i słoneczne. Męczennica naturalnie pochodzi z gór Ameryki Południowej, gdzie jest większa wystawa słoneczna niż w głębi puszczy. Od maja do września może przebywać na balkonie.
Wysokość: dorasta do około 1 metra w uprawie doniczkowej.
Podłoże: próchniczo-gliniaste, o pH 5.5-6, bogate. Wymaga nawożenia, najlepiej nawozem płynnym 1 raz w tygodniu.
Kwitnięcie: od początku lata do jesieni. Kwiaty, w zależności od gatunku mogą być białe, błękitne, fioletowe lub czerwone.
Może owocować w doniczce. Jeżeli passiflora nie kwitnie, należy ją przyciąć latem.
Rozmnażanie: poprzez podział bryły korzeniowej lub ukorzenianie pędów - muszą być półzdrewniałe, tniemy 1 cm. nad liściem i 3cm. pod nasadą liścia. Sadzimy je w wilgotnym piasku i przykrywamy woreczkiem. Usuwamy też wąsy czepne.
Można rozmnażać też przez nasiona - nam się kiedyś udało - roślina pięknie urosła i zakwitła.
Spoczynek: po zakończeniu wzrostu, pod koniec sierpnia zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie (nie przesuszamy podłoża).
Wymaga zimowania w temperaturze 6 do 15°C.
Przesadzanie: najlepiej w marcu, skracamy stare pędy 2 tygodnie wcześniej - pobudzi to roślinę do rozkrzewiania i kwitnięcia.
Gdzie kupić? My znaleźliśmy passiflorę na Korfu - zerwaliśmy owoc i przywieźliśmy do domu.
Nasiona można też znaleźć tutaj : Marakuja
Fot.:
*http://www.magnoliagardensnursery.com/
** http://www.flowersgrowing.com/
*** http://www.gardenvines.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz