środa, 3 września 2008

Cenne i mało znane

Coraz więcej iglaków w polskich ogródkach. Rozumiem, że ładnie wyglądają zgrabne krzaczki uformowane na krótko przystrzyżonym idealnym trawniku. Nie trzeba też za wiele dbać o nie. Jednak sama lubię rośliny, z których można coś uzyskać - o oryginalnych, ładnych kwiatach a najlepiej o wartościach użytkowych - z ciekawymi owocami, przyprawy czy zioła. Aktinidia, cytryniec chiński, rokitnik - takie rośliny mnie interesują. O leczniczych właściwościach i ciekawym, nowym smaku. Warto zrezygnować z monokultury w ogródku (czytaj: z iglaków) i posadzić rośliny, o których już zapomniano albo jeszcze nie mówi się ;) Często mają większe walory ozdobne niż iglaki, jak na przykład rokitnik o srebrnych liściach i gałązkach otoczonych czerwonymi owocami w jesieni.
Do poszukiwań polecam książki:


Rośliny cenne, rzadkie i poszukiwane

"W książce przedstawiono 330 roślin - gatunków i odmian mniej znanych, rzadko w naszych ogrodach uprawianych, a także zupełnych nowości pochodzących z odległych regionów świata."Krzewy owocowe

"Krzewy mogą dostarczać owoców codziennie, przez całe lato, do bezpośredniego spożycia i na przetwory. W ogrodzie można uprawiać ponad 20 gatunków krzewów. W książce tej zawarte są informacje o krzewach znanych, mało znanych i zupełnie nieznanych, lecz dostępnych, które można uprawiać w naszym klimacie."

Brak komentarzy: