niedziela, 21 września 2008

Rozmnażanie roślin

Może wrzesień to nie najlepsza pora na rozmnażanie roślin, ale niedługo nadejdzie wiosna (sama próbuję się pocieszać ;) i trzeba będzie ostro zabrać się za przygotowywanie ziemi, wysiewanie, ukorzenianie. Z kolei jesień (schyłek lata) to najlepszy okres do dzielenia i sadzenia cebul i kłączy. Czy lepiej brać się za rozmnażanie wegetatywne (ukorzenianie) czy generatywne (nasiona)? Dzięki podziałowi wegetatywnemu szybciej uzyskamy dużą roślinę o takich samych cechach jak roślina mateczna, z kolei nasiona to praca dla pasjonatów - trzeba dłużej czekać i też nie wiadomo, jakie cechy wykaże nasza roślinka, kiedy dorośnie.
W domu zawsze przyda się poradnik, książka o rozmnażaniu roślin:

Rozmnażanie roślin

"Propagacja stanowi tanią i niezawodną metodę pozyskiwania dużej liczby nowych roślin na potrzeby Twojego ogrodu. Od wysiewania nasion do postępowania z sadzonkami z liści i podziału cebulek - ten praktyczny przewodnik dostarcza instrukcji krok po kroku w zakresie wszystkich głównych technik, pomoże Tobie za każdym razem osiągnąć doskonałe rezultaty."

Rozmnażanie roślin. Przewodnik krok po kroku

"Książka jest wyczerpującym źródłem informacji o metodach rozmnażania roślin sadzonych w ogrodach, oczkach wodnych, warzywnikach, a także rosnących dziko. Wybranie właściwej metody ułatwia załączony przegląd gatunków."

Rozmnażanie 250 roślin przez sadzonki

Brak komentarzy: