Kawowiec (Coffea sp.) pochodzi z Afryki, ale obecnie jest uprawiana w tropikalnych i subtropikalnych rejonach na całym świecie. W warunkach naturalnych kawowe krzewy rosną w piętrze podszytu pod baldachimem koron wysokich drzew tropikalnych. Tradycyjnie kawa była uprawiana pod zacieniającą osłoną naturalnego lasu lub specjalnie uprawianych drzew.
(Fot.©2006 Michael Bollino) http://earthobservatory.nasa.gov/)
Plantacje kawy w cieniu a dzika przyroda
Zacienione plantacje kawy są uproszczonym ale stabilnym ekosystemem. Poprzez zachowanie wysokiej różnorodności otoczenia, ów agroekosystem zapewnia odpowiednie warunki pokarmowe i siedliskowe dla dzikiej przyrody. Takie plantacje są wykorzystywane przez wiele natywnych, endemicznych i migrujących gatunków. Warstwa koron drzew dostarcza odpowiednich miejsc do gniazdowania ptaków takich jak rodzimy gołąb antylski, miesca do żerowania w runie dla migrujących ptaków np. lasówki obrożnej i schronienie dla wielu dzikich zwierząt i roślin, w tym zagrożonych gatunków.
http://www.savingbirds.org/
sdakotabirds.com
Ochrona różnorodności biologicznej na zacienionych plantacjach kawy
Plantacje kawy w cieniu koron drzew odegrały niezastąpioną rolę w ochronie różnorodności biologicznej, zapewniając odpowiednie środowisko dla dzikiej przyrody w czasie, gdy wycięto sporą część lasów tropikalnych w Puerto Rico.
Plantacje kawy mogą stanowić buforujące strefy wokół rezerwatów przyrody. Takie uprawy zapewniają łagodne przejście pomiędzy terenami zurbanizowanymi i naturalnymi. Strefy łagodzące - „buforowe” są niezbędne dla ochrony ekosystemów, jak i endemicznej, migrującej i rodzimej dzikiej przyrody.
Poza kawą, w cieniu koron drzew można uprawiać wiele innych roślin, takich jak banany, plantany, pomarańcze, grejpfruty, mango i wiele innych. Różnorodność roślin uprawnych wpływa na zwiększenie naturalnej bioróżnorodności roślin i zwierząt na plantacji. Innym dodatkowym plusem takiego rozwiązania są korzyści ekonomiczne wynikające z dywersyfikacji uprawy oraz zrównoważonej produkcji wysokiej jakości plonów.
Problemy
Coraz częściej wycina się korony drzew zacieniające plantację, aby krzewy kawy miały więcej słońca. Jednak takie praktyki zaburzają naturalne środowisko wielu organizmów zasiedlających uprawy w cieniu. Prowadzą także do erozji gleby, redukują bioróżnorodność i prowadzą do zanieczyszczeń z powodu nadużywania chemicznych nawozów i pestycydów. Pożyteczne symbiotyczne mikroorganizmy w glebie takie jak grzyby mikoryzowe czy symbiotyczne bakterie (PGPR) również zanikają .
Co możemy zrobić?
W sklepach są dostępne kawy z ekologicznych rosnących w cieniu plantacji kawy, co jest zaznaczone na etykietce. Możemy wspierać ochronę różnorodności biologicznej, między innymi Neotropikalnych ptaków, zaopatrując się w kawę uprawianą w cieniu.
*Napisano na a podstawie Shade Coffee Plantations
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz