poniedziałek, 16 czerwca 2008

Jak uprawiać batata (wilca ziemniaczanego) w ogródku?Najpierw należy kupić słodkie ziemniaki - bataty. Bez problemu są dostępne w różnych marketach. Można pokroić bulwę na 2 lub więcej części, tak by każda miała co najmniej 1 oczko. Następnie wsadzamy kawałki do ziemi - możemy posadzić je jak ziemniaki - zakopać w całości lub zasypać tylko 1-2 cm bulwy (część uciętą), pozostawiając na wierzchu większą część batata. Wypuści wtedy pędy z nadziemnej części i może służyć jako ozdobna roślina doniczkowa.Najlepiej sadzić bataty w doniczkach, a przesadzić do ogródka dopiero jak wypuszczą zielone pędy. Otrzymamy wtedy roślinę, jak na zdjęciach poniżej (post z dnia 13 czerwiec 2008 ). Ipomoea batatas nie przetrwa u nas zimy, dlatego należy go wykopać w jesieni i przechować w chłodnym, ciemnym miejscu. Na wiosnę możemy go ponownie posadzić. Można także uprawiać go w skrzynce na balkonie.Ozdobne liscie różnych odmian batatów

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Mam pytanie odnosnie wzrostu batatow w doniczce: jak dlugo to trwa? kiedy najlepiej jest go zasadzic, aby na wiosne moc przesadzic do ogrodka? Chcialabym jeszcze w tym roku z tym zdazyc ;)
Dzieki z gory za rade :)

Ori pisze...

To fakt, że batata można uprawiać jako roślinkę ozdobną ze względu na ciekawe liście i ich kolor w zależności od odmiany.
Bataty znajdują się w handlu w różnych marketach. Można je uprawiać w doniczkach małych i dużych w zależności od przeznaczenia. Jeśli ktoś potrzebuje je jako rośliny ozdobne to mogą rosnąć po dwie lub trzy odmiany w jednym pojemniku natomiast uprawa dla bulw może odbywać się w dużych pojemnikach lub bezpośrednio w gruncie.
Uprawa batatów nie sprawia zbytnich kłopotów. Jest to roślina psiankowata więc można ją z powodzeniem sadzić do gruntu nawet w maju.

Ori pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.