niedziela, 15 czerwca 2008

Uprawa wawrzyna szlachetnego


Wawrzyn szlachetny czyli znany z wieńców laur można rozmnażać z nasion. Znajdują się one w przypominających bobki owocach ;-) Stąd trzecia nazwa rośliny - drzewo bobkowe. Świeże nasiona wysiewa się w doniczkach, najlepiej w jałowym podłożu składającym się z piasku i torfu.
Laur jest rośliną dwupienną czyli na różnych roślinach znajdują się kwiatostany żeńskie i męskie. Siewki rozwijają się stosunkowo długo i nie przewidzimy, jakie rośliny z nich otrzymamy (czy zakwitną i jakiej płci będą).
Łatwiej rozmnożyć wawrzyn z fragmentów pędów czyli wegetatywnie. Ukorzeniamy gałązki w doniczkach z pomieszanym pieskiem z torfem przy pomocy ukorzeniacza do roślin zdrewniałych. Usuwamy dolne liście i zostawiamy kilka na górnej części gałązki. Podłoże musi być wilgotne, najlepiej przykryć doniczkę połówką plastikowej butelki lub woreczkiem.
Laur jest rośliną śródziemnomorską, dlatego lubi słoneczne stanowisko i ubogą, lekko kwaśną ziemię. W lecie można wynieść roślinę na balkon lub do ogrodu, jednak trzeba pamiętać o powolnej aklimatyzacji. Na zewnątrz wawrzyn wymaga częstego zraszania i podlewania. Można go podlewać metodą podsiąkania - nalewać wodę na podstawkę i wylać po godzinie niewypity nadmiar. Nie należy zalewać rośliny, ziemia nie powinna być cały czas mokra. W okresie wegetacyjnym laur nawozi się co 10 dni silnie rozcieńczonym nawozem płynnym. Wymaga zimowania w temperaturze 5-8°C.
Wawrzyn można swobodnie formować np. w kształcie kulistym.
Stanowi doskonałą przyprawę kuchenną,a z własnej uprawy ma intensywniejszy aromat niż kupny w sklepie.

Własne przyprawy
Zalecam utworzenie ogródka ziołowego na parapecie kuchennym ze świeżymi przyprawami - rozmarynem, szałwią lekarską, Tulasi - bazylią azjatycką, lawendą, tymiankiem, laurem, melisą, miętą, w zależności od długości parapetu ;) Wtedy będą dostępne o każdej porze roku :)

Polecam wielogatunkowy zestaw nasion Magia ziół do uprawy domowej.

2 komentarze:

Alexandra pisze...

Jeżeli w doniczce rosną dwie roślinki to można je rozsadzić?

Thilien pisze...

Można je rozsadzić.Będą miały więcej miejsca :)