czwartek, 4 grudnia 2008

Domowa uprawa roślin z nasion - krótki poradnik

Wielu ludzi twierdzi, że grzebanie w ziemi jest urągające ich godności. Z kolei ich przeciwnicy czyli ja i Ty wiemy, że babranie się w ziemi jest fascynujące :D Naprawdę niezwykłe jest, że wsadzając nasionko do ziemi i odpowiednio o nie dbając można wyhodować wspaniałą roślinę zdobiącą mieszkanie czy też nadającą się do zjedzenia lub innych celów.
Prawda jest taka, że większość ludzi nie ma pojęcia jak posadzić czy posiać roślinę (zazwyczaj nie rozróżnia pojęcia sadzenia od siania). Dlatego chcę tu przedstawić mini poradnik prostego wysiewu roślin w doniczce.

Co jest nam potrzebne aby wyhodować roślinę
?

1. Doniczka + podstawka

2. Podłoże do wysiewu nasion

3. Nasiona, najlepiej jakiejś szybko rosnącej, prostej w uprawie rośliny - fasoli, dyni, słonecznika

4. Woda

Co robimy dalej?

1. Dziurki w doniczce (jeśli ich nie ma) - może być za pomocą młotka i gwoździa lub rozgrzewamy gwóźdź w płomieniu i wytapiamy dziurki - wystarczą 3 -4 dziurki na dnie doniczki.

2. Wsypujemy podłoże do doniczki - tak aby się nie wysypywało, do około 1 cm. od brzegu.

3. Podlewamy podłoże, tak aby woda wsiąkła w nie. Jeśli jest zbyt suche, woda od razu się przeleje i wypełni podstawkę. Należy wtedy poczekać aż woda się wchłonie. Nadmiar wody wylewamy z podstawki.

4. W zależności od rozmiaru nasion stosujemy metodę:
a) gdy nasiona są duże, takie jak fasola, dynia, słonecznik, wciskamy je w podłoże na głębokość 1,5-2krotnej ich długości - tak więc gdy mamy fasolę, zagłębiamy ją około 2 cm. pod ziemią, słonecznik - 1cm, dynia 1,5 cm.
b) małe nasionka jak tytoń, poziomka, papryka wysypujemy na rękę i w dwa palce po trochu rozprowadzamy po powierzchni ziemi, po czym przysypujemy, tak aby były przykryte podłożem. Podlewamy lub spryskujemy spryskiwaczem, tak aby nie wypłynęły na wierzch.

5. Ustawiamy w ciepłym miejscu na parapecie, możemy na doniczkę nałożyć foliowy woreczek lub połówkę butelki aby utrzymać wilgotność. Podlewamy lub spryskujemy aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża.

6. Czekamy aż pojawią się młode roślinki :)

Powodzenia!

Moje świeżo wykiełkowane glicynie:Gdzie możemy kupić wszystkie potrzebne narzędzia i nasiona?

Nie trzeba zbyt wiele wysiłku, możemy kupić gotowe zestawy za niewielkie pieniądze zawierające wszystkie powyższe elementy, nawet z instrukcją siewu : Zestawy nasion egzotycznych

Jeśli nam te gatunki nie odpowiadają możemy skompletować sami:
- Doniczka + podstawka
- Podłoże do wysiewu nasion
- Nasiona egzotyczne lub krajowe
- spryskiwacz

Brak komentarzy: