czwartek, 4 grudnia 2008

Nicotiana tabacum - tytoń szlachetny (czy na pewno taki szlachetny?)

Nasiona tytoniu można kupić w gadar.pl - Nicotiana tabacum

Do tej pory pisałam o uprawie tytoniu narcyzowego, który właściwie jest odmianą ozdobną. Bardziej znany wszystkim jest tytoń szlachetny - Nicotiana tabacum, z którego wytwarza się produkty przeznaczone do palenia (papierosy) lub wdychania (tabaka).Kiedy tytoń nie był znany w Europie, Indianie już palili zwinięte liście i wdychali ich dym. Tytoń przywędrował do Europy wraz z Kolumbem, jednak rozpowszechniony został przez Jeana Nicota - ambasadora Francji w Portugalii. Człowiek ten był lekarzem i zachwalał medyczne właściwości palenia i wdychania dymu tytoniowego (pewnie już był uzależniony;). Od jego nazwiska pochodzi łacińska (i nie tylko) nazwa rodzajowa tytoniu - Nicotiana, a także związku, metabolitu wtórnego - nikotyny.Nikotyna jest silną toksyną działającą na ludzki układ nerwowy. Związek ten jest silnym agonistą receptorów N-acetylocholinowych i w niskich dawkach działa stymulująco na organizm - powoduje wydzielanie adrenaliny. Jednak wyższe i regularne dawki powodują zablokowanie kilkudziesięciu enzymów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek ludzkich. Dlatego może być bardziej szkodliwa niż wiele niedozwolonych narkotyków.
Biosynteza nikotyny zachodzi w korzeniach tytoniu i jest transportowana wiązkami przewodzącymi do liści.
Tytoń używany jest także jako silny środek owadobójczy.
Nicotiana tabacum służy jako roślina modelowa w roślinnych kulturach in vitro - bada się na niej głównie zapylanie in vitro.

Nasiona tytoniu są dostępne w sklepie: Nicotiana tabacum - odmiana Golden Virginia. Roślina jest łatwa w uprawie, dorasta do dużych rozmiarów. Kwiaty bardzo ładnie pachną.
Polecam nasiona tytoniu jako prezent dla nałogowych palaczy - może oczekiwanie aż roślina osiągnie należyte rozmiary do żniw zniechęci ich do palenia ;)


Polecam akcję: www.lokalbezpapierosa.pl

Brak komentarzy: