czwartek, 18 czerwca 2009

Adenium obesum - egzotyczna róża pustyniAdenium obesum - róża pustyni, adenium arabske, adenium opasłe (ang. Sabi Star, Kudu lub Desert-rose) jest sukulentem należącym do rodziny oleandrów, pochodzącą ze wschodniej Afryki. Rosnie w Afryce i na Pólwyspie Arabskim w klimacie subtropikalnym i tropikalnym. Wszystkie części rośliny są trujące (tradycyjnie mleczko Adenium służy do zatruwania strzał).

Rozmnażanie róży pustyni:

poprzez nasiona lub ukorzenianie gałązek. Najlepiej zabrać się do rozmnażania wiosną. Nasiona łatwo kiełkują w wilgotnym podłożu, nie wymagają specjalnych zabiegów. Natomiast aby ukorzenić sadzonki, należy najpierw pozostawić je do przeschnięcia na 1 dzień po obcięciu. Ziemia do ukorzeniania powinna być cały czas wilgotna. Należy także zapewnić ciepło.

Podłoże:

mieszanka piasku, ziemi ogrodniczej i perlitu zapewniającego drenaż. Odpowiednim podłożem jest też ziemia do kaktusów dostępna w sklepach ogrodniczych.
Róża pustyni, jak nazwa wskazuje, lubi suszę. Dlatego pomiędzy podlewaniem gleba powinna całkowicie przeschnąć. Dzięki temu roślina będzie zdrowa i zakwitnie. Do uprawy zalecane są gliniane doniczki (nie plastikowe).

Nasiona róży pustyni: Adenium obesum-Róża pustyni

Brak komentarzy: