niedziela, 21 czerwca 2009

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) - charakterystyka i właściwości lecznicze

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) jest drzewiastym pnączem z rodziny cytryńcowatych, rosnących dziko w północnych Chinach, na Półwyspie Koreańskim i Rosji w lasach nad brzegami rzek i strumieni.Cytryniec jest rośliną jednopienną o jednopłciowych kwiatach w barwie białej, kremowe lub różowawe. Kwitnie w maju i na początku czerwca. Owoce dojrzewają we wrześniu-październiku. Owoce, liście, kora korzeni i łodyg charakteryzują się cytrynowym zapachem.Cytryniec jest rośliną wieloletnią, ozdobną, leczniczą i techniczną. W lecznictwie zastosowanie mają owoce i nasiona. Sok z owoców cytryńca zawiera cukry (1,5%), do 20% kwasów organicznych i witaminę C. W nasionach znajdują się czynne związki schizandrynę i schizandrol, posiadające właściwości wzmacniające organizm, podobnie jak żeń-szeń. Napar lub proszek z suszonych owoców i nasion można stosować przy zmęczeniu fizycznym i umysłowym, senności, wyczerpaniu, niedokrwistości, w chorobach płuc, przewodu pokarmowego, wątroby oraz w celu zwiększania ostrości wzroku.
Olejek z cytryńca chińskiego ma zastosowanie perfumeryjne.Cytryniec chiński jako roślina lecznicza ma długą historię - pierwsza wzmianka o właściwościach tej rośliny pojawiła się w chińskiej farmakopei z 250 roku p.n.e. Cytryniec został nazwany "u-wej-czy", co oznacza "owoc o pięciu smakach". Okrywa owocu jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie, a środek leczniczy z nasion podczas przechowywania staje się słony.

Wzory związków organicznych zawartych w cytryńcu chińskim:O uprawie i rozmnażaniu cytryńca chińskiego postaram się napisać w najbliższym czasie.

Nasionka cytryńca chińskiego można dostać w tym sklepie: Schisandra chinensis - Wu Wei Zi

Polecam :-)

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

witam ja wyczytałam , że cytryniec ma kwiaty obupłciowe czyli męskie i żeńskie

Thilien pisze...

Oczywiście cytryniec ma kwiaty płci męskiej i żeńskiej, jednak są one jednopłciowe (rozdzielnopłciowe) - słupki i pręciki występują w osobnych kwiatach na tej samej roślinie. Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Witam

Czy aby otrzymać owoce cytryńca wystarczy posiadać jedną roślinę, jeśli wystepują na niej kwiaty meskie i żeńskie? Spotkałem się z opinią, że trzeba posiadać dwie rośliny: jedną, która ma kwiaty męskie a druga żeńskie.

Thilien pisze...

Kwiaty męskie i żeńskie występują na tej samej roślinie, więc wystarczy jedna roślina. Też mam tylko 1 osobnika i owoce się zawiązywały.

Anonimowy pisze...

Witam.

Dwa lata temu posadziłam cytryńca. Jeszcze nie owocuje. Mam tylko pytanie jaką mu zrobic podporę? Czy ktoś mi podpowie i ewentualnie prześle zdjęcie?

morgi pisze...

Super artykuł !! Fajnie napisany, jesli chcesz to wejdź na http://cytryniecchinski.pl/ i poczytaj o leczniczym zastosowaniu cytryńca.

Anonimowy pisze...

Generalnie cytryniec chiński jest rośliną dwupienną - czyli na "żeńskim" drzewku będą wyłącznie kwiaty żeńskie, a na "męskim" tylko męskie. co sprawia, że aby doszło do zapylenia i zawiązania owoców potrzebne są dwa krzewy różnej płci. Wyjątkiem od tej zasady jest hybrydowa odmiana Sadova, która jest samopylna, co oznacza, że na tej samej roślinie występują kwiaty żeńskie i męskie. Wszystkie inne odmiany są rozdzielnopłciowe.

yerry pisze...

,Anonimowy'z 23 listopada 2013 dobrze prawi! :)