poniedziałek, 1 lipca 2013

Wysiew nasion orzecha ziemnego (Arachis hypogaea)

Wysiałam dziś do doniczki nasiona orzeszków ziemnych (Arachis hypogaea) [nazywane również orzachą podziemną, orzechem arachidowym i fistaszkami]. Jest to moja kolejna próba uprawy orzecha ziemnego. Poprzednio kupiłam 2 paczki nasion, w każdej były tylko 2 orzeszki, na dodatek pogryzione lub rozpadające się. Nic z nich nie wykiełkowało, nasiona zepsuły się pod ziemią, musiały być kiepskiej jakości. Tym razem zdobyłam większą ilość nasion. Arachidy moczyłam w wodzie przez 3 dni. Wymieniałam wodę kilka razy dziennie. Napęczniałe nasiona wsadziłam do doniczki z ziemią ogrodniczą (uniwersalną). Na razie trzymam doniczkę w domu, a gdy będzie cieplej wystawię ją na balkon. Orzeszki ziemne powinny wykiełkować w ciągu kilku dni.

Dla informacji: fistaszków kupionych w sklepie spożywczym nie można uprawiać, gdyż są obrobione termicznie - uprażone. Trzeba zaopatrzyć się w sklepach nasiennych lub na targu w Bułgarii, Hiszpanii czy we Włoszech.


Namoczone orzechy


Wysiew nasion do doniczki na kilka centymetrów głębokości


6 komentarzy:

Orgonite-Dublin pisze...

Orzeszki ziemne dla ptaków z lidla kielkuja idealnie

sista koka! pisze...

I co wyszło z tych roślin? miałaaś własne orzechy ziemne? :)

Anonimowy pisze...

NIE PRAWDA . Orzeszki wysadza sie wprsot do ziemi uniwersalnej . nie podlewamy przez pierwsze kilka dni lekko przysypujemy i góre doniczki przykrywamy folią .ziemia kupcza jest wystarczajaco wilgotna po kilku dniach 5-9 nalezy wlac wode do podstawki a na pewno nie zgnija i ładnie wyrosną

Angela pisze...

Moje orzechy nabyłem przez internet i porostu wpadzilam do ziemi do wysiłku nasion szybko i w 100 procentach wykiełkowały.

Mirosław Śliżak pisze...

W tym roku(2018) próbuję swych sił z orzeszkami.

Mirosław Śliżak pisze...

W tym roku(2018) próbuję swych sił z orzeszkami.