piątek, 31 października 2008

Biblijny ogród - uprawa roślin biblijnych


Siedem upraw biblijnych i ich symbolika
autorstwa Zofii Włodarczyk

W krakowskim Ogrodzie Botanicznym jest zakątek roślin Biblijnych, wymienianych w Piśmie Świętym. Kącik jest symboliczny, gdyż w Biblii wymienionych jest ponad 100 roślin, w tym wiele drzew, które nie sposób posadzić na małej powierzchni między szklarniami. Ale, co ciekawe rośnie tam judaszowiec - Cercis sp. - dość duże drzewo, na którym według legendy, powiesił się Judasz. Ciekawe jest to, że w naszych warunkach judaszowiec nie wytrzymuje mrozów, a ten w ogrodzie rośnie sobie na zewnątrz od wielu lat. Ale jest osłonięty z 3ech stron szklarnią i budynkiem, więc promieniujące ciepło pewnie pozwala mu przetrwać. Dodatkowo jest osłonięty od wiatru.
Innymi roślinami, które tam znajdziemy jest drzewo figowe - Ficus carica, palma daktylowa, zboża i trawy (manna)uprawiane ponad 2000 lat temu, oliwkę europejską(Olea europea) i inne rośliny użytkowe pochodzące znad Morza Śródziemnego.

Proponuję wyhodowanie Ogrodu Biblijnego we własnym ogrodzie. W ofercie sklepu gadar.pl znajdziemy zestaw nasion roślin z Ogrodów Biblijnych: Aloe vera, Ficus carica, Brassica nigra, Carum carvi, Anethum graveolens, Phragmites australis, Linum usitatissimum, Origanum maru, Olea europaea, Phoenix dactylifera, Triticum diccocoides. Myślę, że zestaw doskonale nadaje się na prezent gwiazdkowy dla pasjonatów i wielbicieli roślin i ogrodów :)

Warto też zajrzeć na stronę o Ogrodzie Biblijnym, gdzie znajdziemy dużo porad dotyczących projektowania Biblijnego ogrodu: www.biblicalgardens.org

Brak komentarzy: