Oczywiście każda roślina może mieć inne wymagania. Warto się dowiedzieć, skąd pochodzą nasze zielone doniczkowce, zanim zaczniemy serwować im zabiegi. Rośliny klimatu umiarkowanego i innych, w których występuje okres spoczynku wymagają w zimie chłodnych, suchych stanowisk. W innym wypadku nie będą miały szansy na regenerację sił i ponowne odrodzenie. Do tej grupy zaliczają się rośliny klimatu śródziemnomorskiego np. figowce. Jeśli hodujecie poziomki i truskawki w doniczkach, tak jak ja, je również trzeba przezimować. W domu może im być za ciepło, gdyż jako rośliny klimatu umiarkowanego, przyzwyczajone są do chłodu i mrozu. Nie można ich jednak zostawić na podwórku w samych doniczkach - najlepiej zadołować doniczki w ogródku lub też zabezpieczyć je folią, aby bryła korzeniowa nie przemarzła.
Roślinki pochodzące z tropików, na przykład wilgotnych lasów deszczowych, nie wymagają typowego zimowania. Należy jednak dbać, aby miały wilgotno gdy wkoło działa wysuszające ogrzewanie - spryskiwacze do dzieła!
Rośliny, które mogą zostać na zewnątrz, ale nie lubią przymrozków trzeba okryć na zimę np. róże. Używamy do tego słomy (robimy "chochoły" ;) lub innych materiałów chroniących przed przemarznięcięm pędów, zwłaszcza u podstawy. Mogą to być trociny (najlepiej owinąć folią i nasypać trocin do środka) czy też tektura. Przyda się inwencja twórcza ;)
Kaptury ochronne dla roślin na zimę
Pojawiły się także specjalne kaptury, którymi możemy okryć na zimę rośliny w ogrodzie i w doniczkach na balkonie. Kaptury przeznaczone są dla roślin o wysokości do 1,40 metra :
KAPTUR OCHRONNY NA ZIMĘ 70 x110cm/2szt/

Większe rośliny zabezpieczamy przy pomocy specjalnej agrowłókniny zimowej:
Agrowłówknina Hobby Zimowa 3,20x20
Agrowłóknina zimowa chroni rośliny przed przymrozkami i wiatrem.
1 komentarz:
Oj to jest ciężka sprawa, ja nigdy nie wiem, czy to już czas na zabezpieczanie roślinek, czy jest można poczekać. Na prawdę to wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Tym bardziej, że każda roślina potrzebuje czegoś innego
Prześlij komentarz