piątek, 28 czerwca 2013

Kiwi z nasion, które przetrwało zimę w ogrodzie. Uprawa aktinidii chińskiej w polskich warunkach

Kiwi, czyli Aktinidia chińska (Actinidia chinensis) lub aktinidia smakowita (Actinidia deliciosa) (nie wiem, który konkretnie rodzaj reprezentował owoc), która wyrosła z nasion wydobytych z owocu w kwietniu 2011 roku przetrwała tegoroczną zimę w ogrodzie, w Polskich warunkach (województwo Śląskie). Roślina a właściwie kilka roślin nie były zabezpieczane przed mrozem i mogę stwierdzić, że nie ma śladów uszkodzeń typu uschnięte pędy (na skutek przemrożenia). Kiwi od momentu wysiewu rosły w doniczce przez 1 rok. Widziałam jednak, że ciasnota doniczki nie służy roślinom, dlatego w zeszłym roku zdecydowałam się na kolejny krok uprawy i wysadziłam je w ogródku. Aktinidie chińskie bardzo szybko zaczęły rosnąć i piąć się wokół prowizorycznej podpory z kijków. W jesieni rośliny kiwi zrzuciły liście i przeszły w stan spoczynku. Nie przypuszczałam, że tak łatwo przetrwają zimę, zwłaszcza że kiedyś straciłam z powodu mrozów aktinidię ostrolistną, która jest bardziej przystosowana i uprawiana w polskich warunkach. O aktinidii ostrolistnej jeszcze napiszę (mam kolejną roślinę rodzaju żeńskiego :)
Teraz jestem ciekawa, czy doczekam się kiedyś kwitnięcia i owocowania kiwi. Nie wiem też jakiej płci są moje rośliny (aktinidie chińskie są pnączami dwupiennymi, kwiaty żeńskie z owocami rosną na osobnej roślinie, męskie na osobnej).

Młode siewki, tuż po wykiełkowaniu 09.04.2011


Roślinki bardzo szybko rosły, aktinidie po 2óch miesiącach od wykiełkowania (18.06.2011)


22 kwiecień 2013, kiwi uprawiane już w ogrodzie, po dwóch latach od siewu. Pączek powoli zaczyna się rozwijać po zimie


Tydzień później - 29 kwiecień, widać już małe listki


Malutkie owłosione listeczki :)


13 czerwiec 2013 - liście w pełni rozwinięte, łodyżki czerwone, wzrost intensywny i szybki


Ze zdrewniałych łodyg przy ziemi wyrastają nowe bardzo owłosione czerwone pędy aktinidii. Wyglądają bardzo ozdobnie


Cała roślina

23 czerwiec - kiwi wypuszcza długie pędy, woła o nową podporę ;) Planuję zrobić specjalną pergolę dla moich roślin.


3 komentarze:

Agnieszka Wilińska pisze...

witam,
pisze prace magisterska o aktinidi jako pnaczu uzytkowym i ozdobnym, niestety to nadal dosc rzadka roślina i ciezko zdobyc mi oryginalne zdjecia , głównie moja praca jest oparta na gatunkach A. pstrolistnej i ostrolistnej, była bym wdzieczna jesli otrzymała bym od Pani troche informacji na temat uprawy oraz jesli mozna równiez zdjecia które mogła bym umiescic w pracy, oczywiscie zaznacze ze pani autorstwa, z góry dziekuje pozdrawiam
Agnieszka Wilińska
awilinska5@gmail.com

Kama pisze...

Ciekawe czy Twoje kiwi zaowocuje i po ilu latach?

Pasiasta(Paulina.W) pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.