wtorek, 5 marca 2013

Wiosenne zakupy nasienne

Jedną z najbardziej lubianych przeze mnie czynności przygotowujących do wiosny jest kupowanie nasion. Zwykle pojawia się dużo interesujących nowości na rynku ogrodniczym. W tym roku również się nie zawiodłam pod względem rozmaitych ciekawostek.


Od lewej z góry:

1. Arbuz (Citrullus lanatus), odmiana Bingo, nadaje się do uprawy w Polsce, na ciepłym nasłonecznionym stanowisku. Wysiew w marcu - kwietniu do inspektu (szklarenki).
2. Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo L.), odmiana bezłupinowa Miranda. Wysiew nasion po 15 maja.
Zaciekawiła mnie ta odmiana ze względu na brak łupin nasiennych. Lubię jeść świeże pestki dyni (są bardzo zdrowe), jednak obieranie ich zawsze jest dość uciążliwe. Co roku próbuję uprawiać nowe odmiany dyni. Do tej pory hodowałam odmiany Hokkaido, butelkową (piżmową) Butternut, makaronową, olbrzymią i różne mieszańce.
3. Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) - cukinia okrągła, odmiana Di nizza. Wysiew w kwietniu do inspektu lub w maju do gruntu.  Odmiana ta tworzy niewielkie owoce o okrągłym kształcie i doskonale nadaje się do faszerowania.
4. Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) - cukinia, odmiana Astra Polka. Tą odmianę dostałam przez przypadek zamiast odmiany o żółtych owocach Atena Polka F1.
5. Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima), odmiana Big Max. Wysiew nasion w maju wprost do gruntu. Nie miałam jeszcze tej odmiany, więc postanowiłam spróbować.
6. Drzewko truskawkowe (Arbutus unedo), o którym już pisałam we wpisie Arbutus unedo - Strawberry Tree, drzewko truskawkowe (poziomkowe)
7. Cytryniec chiński (Schisandra chinensis). Nasiona trzeba najpierw poddać stratyfikacji. Pnącze o jadalnych, wzmacniających owocach, o którym można przeczytać we wpisie Uprawa cytryńca chińskiego
8. Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) - cukinia Bio, odmiana Black Beauty. Są to specjalne nasiona certyfikowane do uprawy ekologicznej. Warto spróbować czegoś eko. Choć w moim przypadku wszystko jest uprawiane ekologicznie :)
9. Rabarbar (Rheum rhabarbarum), odmiana Victoria. Wysiew nasion w marcu - kwietniu do gruntu na rozsadnik. Odmiana odporna na wybijanie w pędy kwiatostanowe. Postanowiłam wyhodować swój rabarbar, gdyż przepadam za tymi kwaśnymi łodygami. Łatwiej byłoby kupić sadzonki, ale lubię mieć satysfakcję, jaką daje wyhodowanie rośliny z nasion.
10. Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum). Kolejna ciekawostka wśród nasion. Judaszowiec jest drzewem o pięknych różowych kwiatach, kwitnących w kwietniu i maju, wyrastających wprost z pnia. Można je uprawiać w Polsce, jednak wymaga osłoniętego stanowiska. Według opakowania wysiew całoroczny, jednak nie polecam wysiewać nasion jesienią i zimą, gdyż słabiej wtedy kiełkują i rozwijają się.
11. Paulownia omszona (Paulownia tomentosa), nazywana też cesarskim drzewem. Również drzewo, które można z powodzeniem uprawiać w Polsce. Wpis na temat paulowni: Paulownia puszysta - cesarskie drzewo 
12. Pomidor, odmiana Malinowy Rodeo. Wysiew pod osłony w połowie marca lub do gruntu w połowie maja. Bardzo lubimy malinowe pomidory, które są rzadkością w sklepach, poza tym nawet w sezonie są stosunkowo drogie. Kupiłam tą odmianę ponieważ nie wymaga ona specjalnych zabiegów, takich jak palikowanie czy cięcie.
13. Skorzonera (Skorzonera hispanica), wężymord czarny korzeń. Wysiew nasion w marcu - kwietniu do gruntu. Roślina użytkowa, którą się od dawna interesowałam. Jadalną częścią są korzenie spichrzowe. Skorzonera była kiedyś częściej uprawiana w Polsce, jednak została zapomniana.
14. Kapusta chińska (Brassica chinensis), odmiana Pak-Choi (Pak-choy). Nowa, mało znana odmiana na rynku polskim. Częścią jadalną są białe, mięsiste ogonki surowe lub gotowane.


Nasiona zacznę wkrótce wysiewać, jak co roku, do specjalnych małych szklarenek, doniczek torfowych i zwykłych.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Pokaż jak Ci to wszystko wyrasta ;)

Thilien pisze...

Jak tylko coś wykiełkuje, udokumentuję zdjęciem i opublikuję :) W tym momencie jestem na etapie planowania siewów ;) I dokupiłam jeszcze kolejne nasiona.

Krzysiek pisze...

Jakich? Namaczałaś nasiona drzewka truskawkowego?