piątek, 1 marca 2013

Darlingtonia californica

Jakiś czas temu udało mi się zakupić na wystawie roślin owadożernych Darlingtonię kalifornijską (Darlingtonia californica). Gatunek ten jest jedynym znanym przedstawicielem rodzaju Darlingtonia. Występuje w górach Stanów Zjednoczonych w Kalifornii i Nevadzie (Sierra Nevada).
Liście darlingtonii są przekształcone w charakterystyczne kapturowate pułapki (należą do rodziny kapturnicowatych, tej samej co Sarracenia). Przy wejściu do pułapki roślina wytwarza nektar, którym wabi owady. Ofiary, które wpadną do wnętrza kaptura topią się w płynie wydzielanym przez roślinę, następnie są one rozkładane przez mikroorganizmy, a składniki odżywcze wchłaniane poprzez komórki, znajdujące się na ścianach wnętrza liścia.

Darlingtonia jest dość trudna w uprawie domowej. W warunkach naturalnych rośnie przy górskich strumieniach - zimna i wartka woda omywa i natlenia korzenie roślin. Trudno jej w domu zapewnić takie warunki.

Moja Darlingtonia niestety nie przetrwała, choć zdążyła wytworzyć drugą małą roślinkę. Liście-pułapki powoli zaczęły usychać jeden po drugim.

Zostało mi pamiątkowe zdjęcie:


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Kiedy jej liście zaczęły usychać? Darlingtonia przechodzi okres spoczynky, być może liście zaczęły usychać jej jesienią z powodu wejścia w stan spoczynku. Tylko, że wtedy należy zapewnić jej niską temperaturę, jeśli tak się nie stanie to roślina umiera.