piątek, 22 maja 2009

Arbutus unedo - Strawberry Tree, drzewko truskawkowe (poziomkowe)Nasiona drzewka poziomkowego


O drzewku poziomkowym pisałam też wcześniej. Postarałam się rozbudować wiadomości na temat tej ładnej i interesującej rośliny.

Drzewko poziomkowe (Arbutus unedo) to wiecznie zielony krzew lub drzewo dorastające do 3 metrów. Należy do rodziny Ericaceae (Wrzosowate), czyli tej samej co jagody i borówki. Tolerancyjne na suszę, lubi klimat morski i jest stosunkowo odporne na mrozy (znosi temperatury do -16°C).
Arbutus unedo jest rośliną charakterystyczną i natywną dla rejonów Śródziemnomorskich (Chorwacja, Portugalia) oraz Irlandii.

Wytwarza w jesieni kwiaty w kształcie dzwonków o delikatnym miodowym zapachu oraz piękne słoneczne owoce przypominające poziomki. Owoce są jadalne.Uprawa drzewka poziomkowego:
Preferuje dobrze zdrenowane, kwaśne gleby. Nadaje się do sadzenia na terenach ubogich, na których nie chcą rosnąć bardziej wymagające rośliny. Może rosnąć w pełnym słońcu na piaszczystych glebach. Drzewka można kształtować poprzez cięcie.

Rozmnażanie :
Najlepsze sposoby rozmnażania drzewka to nasiona lub ukorzenianie gałązek.
Nasiona kiełkują dość długo, bo aż 2-3 miesiące. Najpierw należy je namoczyć w ciepłej wodzie przez 5-6 dni. Wysiewać w zacienionym miejscu, o temperaturze około 20°C.
Nasiona można stratyfikować przez około 6 tygodni.Ciekawostki:

1. Drzewko poziomkowe tworzy jako jedyna roślina typ mikoryzy arbutoidalnej.
2. Nazwy drzewka poziomkowego w różnych krajach: Djina [E], Killarney Strawberry Tree [H], Koca Yemis [E], Madrono [E], Strawberry Tree [P,H], Strawberry-tree [L].

3. Nazwy polskie: Chróścina jagodna, poziomkowiec, poziomkowe drzewo, drzewo truskawkowe.

3. Istnieje kilka odmian uprawnych Arbutus unedo: Croomei, Elfin King, Rubra, Compacta (odmiana karłowata).

4. Owoce są słodkie w smaku, jednak łacińskie słowo 'unedo'znaczy "jem tylko jeden", co sugeruje, że nie są zbyt smaczne. Jednak może to również oznaczać, że owoce są tak pyszne iż zjedzenie jednego satysfakcjonuje całkowicie zjadacza ;-)

5. Drzewko truskawkowe służy także w celach zielarsko-medycznych. Liście, kora i korzenie mają działanie ściągające i moczopędne. Kora drzewka poziomkowego jest bogata w taniny, zawiera ich aż 45%.

6. Zawiera także we wszystkich częściach etylowy ester kwasu galusowego (ethyl gallate), który służy jako dodatek do żywności o zastosowaniu antyutleniającym. Ester ten ma również silne działanie antybiotyczne przeciw Mycobacterium bacteria.

4 komentarze:

ADMIN pisze...

Mi po 4 mc dopiero 3 drzewka wyszły z ziemi :)

oto foto
http://x.garnek.pl/ga9589/c3c861f441ed4a14574065a3/arbutus_undeo_drzewko.jpg

Thilien pisze...

Gratuluję młodych roślinek :) Cierpliwość się opłaca.

Anonimowy pisze...

Prawdopodobnie kupię 1 dorosłe drzewko. Podoba mi się ta roślinka. Owoce są troszkę wyglądem podobne do liczi.

Anonimowy pisze...

Wszystko pięknie ładnie mogę się tylko doczepić do rozmnażania."Najpierw należy je namoczyć w ciepłej wodzie przez 5-6 dni. Wysiewać w zacienionym miejscu, o temperaturze około 20°C.
Nasiona można stratyfikować przez około 6 tygodni."Najpierw namoczyć ale można stratyfikować a to jest "wsadzenie do lodówki" w skróceniu
więc nie zrobi się pleśń czy coś,powinna być podana jakaś konkretna informacja