środa, 6 kwietnia 2011

Grzybnia trufli jadalnej (Tuber aestivum) do uprawy w ogrodzie

Z ciekawostek: pojawiła się żywa grzybnia jadalnych trufli przeznaczona do amatorskiej uprawy w ogrodzie pod drzewami. Pierwszy raz widzę grzybnię trufli do hodowli na naszym rynku.

Trufla (Tuber sp.), należąca do workowców (Acomycota) jest gatunkiem grzyba mikoryzowego, tak więc do wzrostu potrzebuje partnera - symbionta. Symbiontem roślinnym, gospodarzem jest drzewo z gatunków liściastych takich jak: leszczyna, dąb, buk, grab, lipa, ze wskazaniem na dęba i buka. Zdarza się znaleźć trufle w symbiozie z drzewami iglastymi. Jest to rodzaj ektomikoryzy (mikoryzy zewnętrznej).

Gatunkiem typowym trufli jest trufla letnia Tuber aestivum. Trufla letnia w Polsce jest zaliczana do gatunków wymarłych, choć słyszałam o rzadkim występowaniu jej w niektórych regionach Polski. Grzyb ten preferuje gleby wapienne. Grzybnia trufli wytwarza swoje charakterystyczne bulwiaste owocniki (askokarpy) pod ziemią, tam też można je znaleźć. Owocnik w przekroju posiada charakterystyczny marmurkowy wzór - są to kanaliki z workami, w których tworzą się zarodniki. Do znajdowania trufli pod ziemią niektórzy Francuzi szkolą łase na trufle świnie. To znaczy chyba nie trzeba ich szkolić ;) Niczego prócz dobrych manier i niezjadania drogocennych owocników... Warto poczytać książki o Prowansji Petera Mayle'a :)

W grzybni, którą sprzedaje Gadar znajdują się według opisu 3 odmiany trufli:

* Trufla letnia - Tuber aestivum
* Trufla burgundzka - Tuber uncinatum (ang. burgundy truffle)
* Trufla wgłębiona - Tuber mesentericum

przy czym ta ostatnia - Tuber mesentericum jest podawana w wikipedii jako odmiana trufli letniej Tuber aestivum var. mesentericum .
Jednak z doświadczenia wiem, że systematyka to niestała dziedzina i ciągle odmiany stają się nowymi gatunkami, a gatunki odmianami.

Wszystkie wymienione gatunki trufli występują naturalnie na terenie Europy. Dlatego nadają się do uprawy w klimacie umiarkowanym.

Stosowanie grzybni mikoryzowej:


z gadar.pl

Sprzedaż grzybni trufli:

Trufla - żywa grzybnia


Trufla czarna:
fotografie pochodzą z Wikimedia Commons

Inne grzyby do uprawy w ogrodzie:

Boczniak cytrynowy i ostrygowaty


Pieczarki białe i brunatne

Grzyby leśne i purchawica olbrzymia

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Cześc, ostatnio oddałem się w całości zbieraniu grzybów, w poprzednim roku zbiory były znacznie lepsze, a w tym no cóż, powiedzmy że po prostu średnio, dlatego chciał bym zainwestować w to http://www.domisad.pl/podgrzybek.html, co o tym myślicie?