niedziela, 13 września 2009

Boczniak cytrynowy i ostrygowaty (Pleurotus sp.) - uprawa w ogrodzie, na balkonie lub w domu (piwnicy)

Schyłek lata oznacza początek obfitych grzybobrań. Jednak w moim regionie, na południu Polski, obecnie nie ma wysypu. Jest stosunkowo sucho, dlatego też grzyby nie otrzymały jeszcze sygnału do owocowania.
Grzyby, jak już pisałam, można uprawiać w ogródku. Jeśli nie posiadamy odpowiednich gatunków drzew do uprawy grzybów leśnych, możemy się zadowolić boczniakiem. Boczniaki nie potrzebują do życia mikoryzy, dlatego też można je uprawiać na martwej materii organicznej np. na pniu. Co ciekawe, wyhodujemy go nawet na balkonie lub w piwnicy. Potrzebny będzie nam pień drzewa liściastego oraz grzybnia. Drewno najbardziej nadające się do uprawy boczniaka cytrynowego powinno pochodzić z któregoś z wymienionych drzew: dębu, buka, brzozy, topoli, wierzby, jabłoni lub orzecha. Wtedy najpewniej uzyskamy plon. Najlepsze do uprawy drewno jest świeżo po ścięciu. Średnica pnia powinna wynosić 10-30 cm i długość 30-40 cm.

Sposób uprawy na drewnie:

1. Wywiercić otwory w drewnie
2. W wywierconych otworach umieścić grzybnię
3. Umieścić w ciepłym i wilgotnym miejscu


Zakupu grzybni można dokonać tutaj:

Boczniak cytrynowy - zagrzybione podłoże

Boczniak ostrygowaty - zagrzybione podłoże


"Boczniak zawiera glukan pleuranu, który zwiększa odporność organizmu przeciw wirusom i hamuje rozwój niektórych nowotworów.
Posiada substancje zmniejszające poziom cholesterolu we krwi."


Boczniak cytrynowy (Pleurotus cornucopiae) w naturzeUprawa boczniaka ostrygowatego (Pleurotus ostreatus) metodą domową:

Brak komentarzy: