piątek, 28 sierpnia 2009

Bugenwille z Egiptu

Zawsze zachwycały mnie pięknie kwitnące bugenwille (Bougainvillea) w krajach południowych. Także w tym roku na wakacjach w Egipcie spotkałam te rośliny w przyhotelowych ogrodach. Występowały w różnych odcieniach różu i bieli.

Najczęściej spotykanym gatunkiem bugenwilli jest bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra).
Bugenwille w ciepłym klimacie kwitną cały rok. Wymagają gleb żyznych i wilgotnych oraz słonecznych stanowisk (których w Afryce nie brakuje;). Uzyskano już wiele mieszańców tych ozdobnych roślin, niektóre z nich są bezpłodne. Dlatego rozmnaża się je głównie wegetatywnie.

Kwiaty bugenwilli są tak naprawdę niepozorne, małe i żółte. Otoczone są one kolorową podsadką, która odpowiada za efekt wizualny, dla nas i owadów, które przylatują zapylać kwiaty. Podsadka po przekwitnięciu zamienia się w aparat lotny nasion.

"Kwiaty" Bougainvillea występują jako symbol wielu miast i regionów na świecie min. Grenady, wyspy Guam w Mikronezji, miast na Filipinach i w Kalifornii.

Egipskie egzemplarze bugenwilli



wtorek, 18 sierpnia 2009

Straszyk diabelski - Peruphasma schultei do sprzedania

Mam do sprzedania jajeczka oraz dorosłe osobniki straszyków diabelskich (Peruphasma schultei)- samiczki i samce. Jajeczka są zaplodnione.
Straszyk diabelski ma ubarwienie czarne i posiada charakterystyczne czerwone skrzydełka, które służą do odstraszania wrogów. Żywi się ligustrem, bzem (lilak) i forsycją. Gatunek ten został odkryty stosunkowo niedawno, bo w 2004 roku w Peru. W naturze żywi się roślinami z rodzajuSchinus sp. (różowy pieprz) Straszyki diabelskie są łatwe w hodowli.

Niestety w tej chwili nie mogę dodać własnych zdjęć. Tak wygląda dorosły owad: Peruphasma schultei

Zainteresowanych proszę o kontakt.

Odbiór osobisty możliwy w Krakowie i w Bytomiu.

czwartek, 13 sierpnia 2009

Podlewanie roślin w czasie wyjazdu - systemy nawadniające

Wróciłam z wakacji. Szkoda. Chętnie bym jeszcze poodpoczywała. Ale rośliny nie lubią kiedy wyjeżdżam. Zazwyczaj się wysuszają... Moja rodzina też lubi podróżować, więc nie ma chętnych do podlewania. Więc muszę rośliny zabezpieczać przed wyjazdem. Wstawiam kwiatki do misek z wodą. Metoda się sprawdza, choć zwykle roślinki są później w gorszym stanie. Przemoczone korzenie przez kilka dni mogą być osłabione i ulec zakażeniu przez grzyby i bakterie - zaczynają gnić.
W trakcie wyjazdu można stosować inne, mniej szkodliwe metody podlewania. Na przykład zaopatrzyć się w specjalne szklane bańki, z których kwiatek pije tyle, ile ma w danym momencie ochotę. Magiczne szklane kule - podlewaczki nazywają się Aqua Globes, można je kupić w Gadar.pl za 24,99 zł.



Natomiast do roślin rosnących w skrzynkach na zewnątrz istnieje inny świetny patent. Może być wykorzystywany nawet, jeśli nie wyjeżdżamy, a nie chce nam się po prostu biegać ciągle z polewaczką. Jest to system nawadniający, składający się z węża doprowadzającego wodę oraz kroplowników, które montuje się w doniczkach. Kroplownik zawiera specjalny ceramiczny czujnik, który pod wpływem suchego podłoża uruchamia kroplownik. Kwiatki zostają podlane. System ten można stosować na balkonie, tarasie, w szklarni, na podwórku. Zestaw nazywa się Tropf-Blumat i również można go kupić w Gadar.pl.

Filmik pokazujący działanie systemu: Tropf-Blumat