środa, 23 czerwca 2010

Glorioza - egzotyczne pnącze w domu. Uprawa i rozmnażanie


Glorioza kojarzyła mi się do niedawna tylko z bukietami z kwiaciarni. Nie wiedziałam, że to piękne egzotyczne pnącze może być uprawiane z powodzeniem w doniczce z nasion. Glorioza wywodzi się z tropikalnych części Afryki i Australii. Gatunkiem hodowlanym gloriozy jest Gloriosa superba, która ma szereg odmian. Z tego zróżnicowania odmianowego wywodzi się szereg nazw gloriozy: G. rothschildiana G. simplex, G. virescens, G. abyssinica, G. carsonii, G. minor, G. lutea, G. baudii, które są wciąż tym samym gatunkiem: Gloriosa superba. Zwykle kwiaty gloriozy mają płatki koloru czerwonego na zewnątz i żółtego bliżej wnętrza kwiatu, jednak może być też na odwrót: żółte zewnętrze i czerwony środek. Zależy to od odmiany hodowlanej. Z wyglądu przypominają płomienie, stąd też angielska nazwa: Flame lily czyli płomienna lilia. Glorioza zawiera kolchicynę, czyli jest trująca. Nawyższa koncentracja kolchicyny jest w korzeniu rośliny.


Komercyjna uprawa gloriozy:


Jak rozmnożyć gloriozę?

Starsze rośliny można propagować poprzez podział bulw podziemnych- kłączy: Gloriosa Lutea i Gloriosa Rothschildiana.

Przemysłowo uzyskuje się wiele sadzonek poprzez mikropropagację roślin in vitro.

Innym, z powodzeniem stosowanym sposobem rozmnażania w warunkach domowych jest wysiew nasion (Glorioza wspaniała - Gloriosa superba).

Torebki nasienne z owockami pokrytymi mięsistą osnówką:


Nasiona należy moczyć w ciepłej wodzie około 24 godziny, a następnie posadzić do nagrzanej (!) ziemi w doniczce. Można sadzić po 3 nasiona na doniczkę. Nasiona kiełkują dość długo : od kilku tygodni nawet do 5 miesięcy. Należy dbać aby ziemia nie przeschła oraz zapewnić temperaturę około 25 stopni C. Najlepsze podłoże do wysiewu to mieszanka neutralnego torfu z piaskiem lub dodatkiem perlitu.
Odpowiednie podłoże do dalszej uprawy tego pięknego egzotycznego pnącza to dobrze zdrenowana (np. perlitem) gleba z dużą zawartością materii organicznej o pH 5.8-6.5. Glorioza nie lubi być zalewana, ale też należy jej zapewnić stałą wilgotność podłoża. Najlepszym nawozem jest nawóz długodziałający w formie stałej (wymieszany z podłożem) lub też nawóz płynny stosowany raz w tygodniu (należy uważać, by nie zalkalizował gleby). Aby poprawić wzrost gloriozy, można także zastosować żywą grzybnię mikoryzową do roslin domowych.

W czasie zimy glorioza powinna przejść stan spoczynku w dość suchym, chłodnym (poniżej 20 , najlepiej 15 stopni C) pomieszczeniu. Ścinamy wtedy część nadziemną i przechowujemy samą bulwę w torfie z piaskiem.

Glorioza jest pnączem dlatego też wymaga podpór. Lubi stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Należy ją od czasu do czasu zraszać, zwłaszcza w upały, kiedy może dojść do przesuszenia.

Nasiona i kłącza gloriozy można kupić w tym sklepie :

* kłącza: Gloriosa Lutea i Gloriosa Rothschildiana

* nasiona: Gloriosa superba

1 komentarz:

Wojciech Majda pisze...

Witam,
nie znalazłem na stronie sposobu do kontaktu, więc proszę o niego, np. na gg 6084568 albo na maila plpermaculture@gmail.com

Wojciech Majda (z bloga Polskiego Instytutu Permakultury)