środa, 29 kwietnia 2009

Rozmnażanie i szczepienie roślin z okazji wiosny :) Książki.

Wiosna jest idealną porą, aby zabrać się za "produkcję" nowych pokoleń oraz egzemplarzy roślin. Niektóre gatunki nie wymagają specjalnych warunków do rozmnażania - ot zwykła ziemia ogrodnicza, regularne podlewanie i zastosowanie zdrowego, świeżego materiału rozmnożeniowego. Jednak istnieje sporo gatunków, które potrzebują właściwego dla nich traktowania.
Czasem chcemy udoskonalić rośliny, które rosną już sobie parę lat w naszych ogródkach i nie satysfakcjonują nas np. z powodu plonów. W tym celu najlepiej zastosować szczepienie.

Stwierdziłam, że warto się dowiadywać nowych informacji z różnych źródeł, a jednym z lepiej sprawdzonych jest książka. Kiedyś polecałam kilka książek o rozmnażaniu roślin (tu) a także o rozmnażaniu in vitro (w szkle). Dziś chciałam dołożyć do wcześniej wymienionych, kolejną książkę, stanowiącą ilustrowany przewodnik. Myślę, że jest świetna dla początkujących (ale nie tylko):Rozmnażanie roślin
autorstwa Susan McClure


Opis:

"Pojemniki, podłoża do uprawy, podlewanie, oświetlenie, etykietowanie, kontrolowanie temperatury.
Rozmnażanie roślin to ilustrowany poradnik, który krok po kroku, w prosty i przystępny sposób, przedstawia sposoby uzyskiwania nowych okazów z nasion, sadzonek pędowych, sadzonek korzeniowych, odkładów oraz przez podział."

Rozdziały:

* nasiona
* budowa, zbiór, przechowywanie, wysiew do pojemników i gruntu
* sadzonki pędowe
* sadzonki zielne, półzdrewniałe, zdrewniałe
* narzędzia tnące, cięcie
* opieka i przesadzanie
* sadzonki korzeniowe
* rodzaje układów korzeniowych, pobieranie sadzonek, sadzenie
* byliny – czas podziału, okres wegetacji, wykopywanie roślin, narzędzia i techniki

Polecam również lekturę dotyczącą bardziej zaawansowanych zagadnień udoskonalania i rozmnażania roślin, mianowicie szczepienia. Wielkim plusem książki są ilustracje pozwalające krok po kroku wykonać dany rodzaj szczepienia.


Szczepienie drzew i krzewów owocowych
autorzy: Zofia Władyka, Gary Rosenzweig


Z okładki:

"Szczepienie jest niezastąpionym sposobem wiernego rozmnażania wielu gatunków drzew owocowych i ozdobnych. Ponadto pozwala zwiększyć odporność roślin na choroby lub szkodniki, przystosować do różnych rodzajów gleby, ulepszyć jakość owoców lub zwiększyć obfitość kwitnienia oraz przywrócić żywotność drzewom, które przestały plonować. Autorzy omawiają szczegółowo sposoby szczepienia ponad 80 gatunków sadowniczych i ozdobnych, przy czym dokładne rysunki ilustrują każdy etap pracy. W ten sposób uprzystępniają ogrodnikom-amatorom techniki, które uważano za domenę fachowców."

Miłej lektury i praktyki :)

Brak komentarzy: