środa, 23 lipca 2008

Opuncja figowa z nasion

Dostałam kiedyś (ok. 2 lata temu)od koleżanki owoc opuncji figowej (Opuntia ficus indica)przywiezionej z Maroka. Zanim ją zjadłam, wydobyłam nasiona i wysuszyłam. Dopiero niedawno je wysiałam i po około 3 tygodniach wyrosło 5 siewek o grubych liścieniach. Między nimi wyrośnie niebawem kolczasty pęd.
Nie stosowałam żadnych specjalnych warunków do siewu opuncji - zwykła ziemia ze sklepu, stała wilgotność podłoża i ciepło zapewnione przez ładną pogodę (chociaż.. chyba nawet była brzydka, w każdym razie w domu było ciepło). Zaleca się sterylizować podłoże do wysiewu kaktusów, ale jak widać, opuncje wyrosły mimo braku sterylności.

Tak wyglądają młode roślinki:5 komentarzy:

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

zamilcz kobieto !! jak nie potrafisz się wysławiać to na kurs języka ojczystego !! oczywiście mowa o powyższym komentarzu. a panią prowadzącą bloga serdecznie pozdrawiam.

mateusz pisze...

Fajne opuncje, mi też wschodzą ale ja musialem nasionka lekko uszkodzić by mogły się przebic.

Anonimowy pisze...

co mam zrobić żeby opuncja mi zakwitnęla??

Thilien pisze...

Myślę, że podobnie jak u wszystkich kaktusów, należy w zimie zapewnić opuncji odpowiednie warunki do wypoczynku. Mam na myśli niższą temperaturę (ok. 15°C), niską wilgotność (rzadsze podlewanie, a nawet zaprzestanie) oraz zaprzestanie nawożenia na czas spoczynku.Wtedy rośliny będą odpowiednio przygotowane na rozpoczęcie kolejnego sezonu wegetacyjnego i powinny zakwitnąć. Jeśli oczywiście są w odpowiednim wieku. Muszą mieć kilka lat.