niedziela, 14 grudnia 2008

Awokado hodowane z pestki

Coraz więcej w sklepach nowych, egzotycznych owoców, kuszących niespotykanym wyglądem i zapachem. Ostatnio kupiłam marakuję (passiflorę), głównie w celu pozyskania nasion i uprawy w niedalekiej przyszłości ;)

Już od dawna można kupić awokado (Persea americana - smaczliwka) w polskich sklepach. Pewnie niektórzy się skusili, nastawieni na aromat i soczysty słodki owoc, a zastali tłustą zieloną maź :)
Bardzo lubię avocado, oczywiście jako słona przekąska - bardzo dobre jest nadziewane serkiem ziołowym, lub w sosie (paście) guacamole np. do nachos.

Po zjedzonym awokado zostaje duża pestka czyli nasiono awokado. Zawiera ono dużo materiałów zapasowych potrzebnych roślinie do kiełkowania. Co z nim zrobić? Ano, posadzić :)

Można zakopać ją w ziemi (w doniczce) na głębokość 1-2 cm, wąskim czubkiem do góry i czekać aż pojawi się zielony pęd (około 2-12 tygodni od posadzenia). Można obciąć wierzchołek pędu głównego, kiedy roślina osiągnie wystarczającą wysokość - wtedy się rozgałęzi.

Innym sposobem sadzenia jest skiełkowanie nasiona (pestki), zanim ją wsadzimy do ziemi. W tym celu bierzemy 4 wykałaczki i wbijamy je w pestkę po bokach - tak żeby nie uszkodzić środka (kiełka). Ten zabieg pobudza awokado do kiełkowania. Umieszczamy taką pestkę na słoiku wypełnionym wodą, tak by pestka była w połowie zanurzona. Czekamy aż pojawi się kiełek i wtedy dopiero sadzimy do ziemi. Pestka może być zagłębiona w połowie w ziemi.

Kiedyś zabieg z wykałaczkami zawsze mi wychodził, jednak ostatnimi czasy awokado sprzedawane są twarde i niedojrzałe, więc nasiona są za młode i niezdolne do kiełkowania. Dlatego radzę, wybierajcie jak największe i najdojrzalsze owoce z dużymi pestkami do celów hodowlanych.

Tak wygląda moje awokado hodowane od pestki. Drzewko ma około roku.

Stan na dzień 23.02.2011

poniedziałek, 8 grudnia 2008

Rośliny egzotyczne w świątecznej promocji

Gadar.pl oferuje wszystkie swoje produkty 10% taniej (wraz z wysyłką)min. nasiona egzotycznych i ciekawych krajowych roślin. Należy wpisać w zamówieniu specjalny kod rabatowy, dostępny tu: KOD rabatowy

Co ciekawego i nietypowego można tam znaleźć dla miłośnika ogrodu, roślin doniczkowych i kwiatów?

Grzybnie mikoryzowe, które wspomogą wzrost roślin, zwłaszcza uprawianych w trudnych warunkach (na przykład gdy jest zbyt sucha piaszczysta lub zniszczona gleba).

Hydrożel - innowacyjna technika chroniąca rośliny przed przesuszeniem. Tworzy rezerwuar wody dla rośliny, dzięki czemu można zapomnieć o podlewaniu czy po prostu wyjechać spokojnie na wakacje. Można go stosować również mieszając z wodą do kwiatów ciętych - świetnie wygląda w wazonie (wazon z galaretką ;) Można go zabarwić na różne kolory i poukładać warstwami w szklanym wazonie.

Bony prezentowe - jeśli wiemy, że ktoś lubi rośliny, a nie wiemy jakie.

Dicksonia antarctica- Paproć drzewiasta - przepiękna roślina do domu lub ogrodu.

czwartek, 4 grudnia 2008

Domowa uprawa roślin z nasion - krótki poradnik

Wielu ludzi twierdzi, że grzebanie w ziemi jest urągające ich godności. Z kolei ich przeciwnicy czyli ja i Ty wiemy, że babranie się w ziemi jest fascynujące :D Naprawdę niezwykłe jest, że wsadzając nasionko do ziemi i odpowiednio o nie dbając można wyhodować wspaniałą roślinę zdobiącą mieszkanie czy też nadającą się do zjedzenia lub innych celów.
Prawda jest taka, że większość ludzi nie ma pojęcia jak posadzić czy posiać roślinę (zazwyczaj nie rozróżnia pojęcia sadzenia od siania). Dlatego chcę tu przedstawić mini poradnik prostego wysiewu roślin w doniczce.

Co jest nam potrzebne aby wyhodować roślinę
?

1. Doniczka + podstawka

2. Podłoże do wysiewu nasion

3. Nasiona, najlepiej jakiejś szybko rosnącej, prostej w uprawie rośliny - fasoli, dyni, słonecznika

4. Woda

Co robimy dalej?

1. Dziurki w doniczce (jeśli ich nie ma) - może być za pomocą młotka i gwoździa lub rozgrzewamy gwóźdź w płomieniu i wytapiamy dziurki - wystarczą 3 -4 dziurki na dnie doniczki.

2. Wsypujemy podłoże do doniczki - tak aby się nie wysypywało, do około 1 cm. od brzegu.

3. Podlewamy podłoże, tak aby woda wsiąkła w nie. Jeśli jest zbyt suche, woda od razu się przeleje i wypełni podstawkę. Należy wtedy poczekać aż woda się wchłonie. Nadmiar wody wylewamy z podstawki.

4. W zależności od rozmiaru nasion stosujemy metodę:
a) gdy nasiona są duże, takie jak fasola, dynia, słonecznik, wciskamy je w podłoże na głębokość 1,5-2krotnej ich długości - tak więc gdy mamy fasolę, zagłębiamy ją około 2 cm. pod ziemią, słonecznik - 1cm, dynia 1,5 cm.
b) małe nasionka jak tytoń, poziomka, papryka wysypujemy na rękę i w dwa palce po trochu rozprowadzamy po powierzchni ziemi, po czym przysypujemy, tak aby były przykryte podłożem. Podlewamy lub spryskujemy spryskiwaczem, tak aby nie wypłynęły na wierzch.

5. Ustawiamy w ciepłym miejscu na parapecie, możemy na doniczkę nałożyć foliowy woreczek lub połówkę butelki aby utrzymać wilgotność. Podlewamy lub spryskujemy aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża.

6. Czekamy aż pojawią się młode roślinki :)

Powodzenia!

Moje świeżo wykiełkowane glicynie:



Gdzie możemy kupić wszystkie potrzebne narzędzia i nasiona?

Nie trzeba zbyt wiele wysiłku, możemy kupić gotowe zestawy za niewielkie pieniądze zawierające wszystkie powyższe elementy, nawet z instrukcją siewu : Zestawy nasion egzotycznych

Jeśli nam te gatunki nie odpowiadają możemy skompletować sami:
- Doniczka + podstawka
- Podłoże do wysiewu nasion
- Nasiona egzotyczne lub krajowe
- spryskiwacz

Mikołajowe lub gwiazdkowe oryginalne roślinki :)

Zestawy prezentowe oryginalnych nasion egzotycznych roślin w promocji do 6 grudnia. Może już za późno, by kupować na Mikołaja, ale tuż tuż gwiazdka.
Szczerze mówiąc mam dość łażenia po zatłoczonych, gorących, centrach handlowych w poszukiwaniu prezentów. Na dodatek nie mogę znaleźć tam niczego oryginalnego... Wolę poszperać po sklepach internetowych.

W promocji w Gadar.pl są zestawy składające się z:

-pudełka
-doniczki z podstawką
-podłoża do wysiewu nasion
-hydrożelu zmieszanego z podłożem w celu utrzymania stałej wilgoci
-opakowania nasion
-instrukcji



KOLOROWA PAPRYCZKA - do konsumpcji

Rajski Ptak- made in heaven

ZESTAW EDUKACYJNY BAWEŁNA - wyhoduj sobie sweterek na zimę ;)

NAJDROŻSZE PERFUMY ŚWIATA - czyli drzewko szczęścia (Michelia champaca)

TWOJE PIERWSZE DRZEWKO BONSAI - minimum powierzchni, maksimum elegancji

ZESTAW DELONIX REGIA czyli najpiękniejsze drzewo świata

Ogrody Biblijne - rośliny Biblijne do ogródka i doniczek

KONICZYNKA SZCZĘŚCIA - koniczynka zawsze czterolistna ;)

ZESTAW BAOBAB - brakuje tylko lemurów i muzyki

ZESTAW KLASYKA BONSAI - kilka gatunków roślin na bonsai

ZESTAW-zioła - na uspokojenie nerwów

ZESTAW TACCA NIVEA - z dreszczykiem dla nocnych marków - roślina nietoperz (ale nie krwiopijca ;)

ZESTAW ŚWIĄTECZNY - cztery najpiękniejsze rośliny świata

CESARSKIE DRZEWKO SZCZĘŚCIA - szczęście po cesarsku - roślina feniks

RAJ DLA KOTA -kocimiętka - szczęście po kociemu (też im się coś należy)

Nicotiana tabacum - tytoń szlachetny (czy na pewno taki szlachetny?)

Nasiona tytoniu można kupić w gadar.pl - Nicotiana tabacum

Do tej pory pisałam o uprawie tytoniu narcyzowego, który właściwie jest odmianą ozdobną. Bardziej znany wszystkim jest tytoń szlachetny - Nicotiana tabacum, z którego wytwarza się produkty przeznaczone do palenia (papierosy) lub wdychania (tabaka).



Kiedy tytoń nie był znany w Europie, Indianie już palili zwinięte liście i wdychali ich dym. Tytoń przywędrował do Europy wraz z Kolumbem, jednak rozpowszechniony został przez Jeana Nicota - ambasadora Francji w Portugalii. Człowiek ten był lekarzem i zachwalał medyczne właściwości palenia i wdychania dymu tytoniowego (pewnie już był uzależniony;). Od jego nazwiska pochodzi łacińska (i nie tylko) nazwa rodzajowa tytoniu - Nicotiana, a także związku, metabolitu wtórnego - nikotyny.



Nikotyna jest silną toksyną działającą na ludzki układ nerwowy. Związek ten jest silnym agonistą receptorów N-acetylocholinowych i w niskich dawkach działa stymulująco na organizm - powoduje wydzielanie adrenaliny. Jednak wyższe i regularne dawki powodują zablokowanie kilkudziesięciu enzymów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek ludzkich. Dlatego może być bardziej szkodliwa niż wiele niedozwolonych narkotyków.
Biosynteza nikotyny zachodzi w korzeniach tytoniu i jest transportowana wiązkami przewodzącymi do liści.
Tytoń używany jest także jako silny środek owadobójczy.
Nicotiana tabacum służy jako roślina modelowa w roślinnych kulturach in vitro - bada się na niej głównie zapylanie in vitro.

Nasiona tytoniu są dostępne w sklepie: Nicotiana tabacum - odmiana Golden Virginia. Roślina jest łatwa w uprawie, dorasta do dużych rozmiarów. Kwiaty bardzo ładnie pachną.
Polecam nasiona tytoniu jako prezent dla nałogowych palaczy - może oczekiwanie aż roślina osiągnie należyte rozmiary do żniw zniechęci ich do palenia ;)


Polecam akcję: www.lokalbezpapierosa.pl

poniedziałek, 1 grudnia 2008

Kamienie zamiast rózgi


Pod choinkę :)
Bardzo interesujące rośliny udające kamienie - Lithops sp.. Są sukulentami należącymi do rodziny przypołudnikowatych.
Litopsy po polsku :)
Lithops po łacinie znaczy "podobny do kamienia". Rośliny te zostały odkryte przez człowieka, który zauważył kamień o interesującym kształcie - okazało się, że to żywa roślina.

Naturalnie występują w środowiskach suchych i kamienistych, gdzie "ukrywają" się wśród kamieni stosując mimikrę.

Litopsy są roślinami kolekcjonerskimi, które można wyhodować z nasion:
Zestaw Żywe Kamienie

Parę pięknych kamyczków:



Wesoła, ciasna gromadka:



Naturalne środowisko litopsa:



O wysiewie lithopsów napisałam w tym poście: Lithopsy (żywe kamienie) z nasion. Wysiew

Opuntia ficus-indica - opuncja figowa, etapy wzrostu

Kolejne etapy rozwoju moich opuncji figowych:

Liścienie:


Pęd:




Po 5 miesiącach od wysiania opuncje figowe świetnie sobie radzą. Bardzo się wydłużyły i "zmężniały" - to znaczy mają dużo coraz dłuższych kolców ;)
Obecnie ograniczam ich podlewanie do minimum - pilnuję tylko żeby za bardzo nie przeschła gleba. Doniczka z opuncjami stoi w mieszkaniu na parapecie.

poniedziałek, 24 listopada 2008

Śnieg

W sobotę spadł pierwszy śnieg. Na szczęście zdążyłam schować i pozabezpieczać najbardziej wrażliwe rośliny. Wszystko jest przykryte teraz bezpieczną pokrywą śnieżną. Wbrew pozorom najgroźniejsze dla roślin są zimy bezśnieżne i bardzo mroźne. Zamarzająca woda w komórkach roślinnych rozszerza się, tworzą się kryształy i rozrywają komórki.

Ostatnio mniej piszę tu, z powodu absorbujących studiów - nie mam czasu lub jestem zbyt zmęczona by coś skrobnąć.
Może macie jakieś sprawdzone sposoby na przemęczenie jesienno-zimowe? Bo ja podobnie jak moje rośliny mam baterie na słońce i w takie dni bardzo szybko się wyczerpują.
Mimo wszystko jak najcieplej pozdrawiam w te mroźne dni i dedykuję wszystkim piosenkę Over the Rainbow :)

poniedziałek, 17 listopada 2008

Orzeszki ziemne do uprawy



Dla amatorów ciekawych roślin użytkowych: nasiona orzeszków ziemnych (Arachis hypogaea).
Orzeszki ziemne należą do tej samej rodziny, co groszek, fasola, soja, łubin czy glicynia - motylkowych (Papilionaceae). Korzenie motylkowych chodzą w symbiozę z bakteriami Rhizobium - tworzą one brodawki korzeniowe odpowiedzialne za asymilację azotu atmosferycznego. Dzięki tej właściwości rośliny motylkowe są często stosowane jako przedplon - tworzą naturalny nawóz dla innych roślin.

sobota, 15 listopada 2008

Promocje zestawów egzotycznych nasion

W sklepie Gadar.pl odbywa się właśnie promocja Mikołajkowa - można kupić różne ciekawe zestawy oryginalnych nasion egzotycznych 30% taniej niż zwykle (trwa do 6 grudnia).
Zestawy doskonale nadają się na prezent dla miłośników roślin, osób lubiących nietypowe niespodzianki, a także dzieci, które chcą rozwinąć ciekawe hobby.
Oprócz nasion znajdziemy w nich doniczkę, specjalne podłoże do uprawy i instrukcję siewu - wszystko opakowane ładnym pudełkiem.
Promocyjne zestawy nasion: nasiona egzotyczne

Znajdziemy tam między innymi rośliny:

Rajski Ptak- made in heaven
ZESTAW EDUKACYJNY BAWEŁNA - wyhoduj sobie sweterek na zimę ;)
NAJDROŻSZE PERFUMY ŚWIATA - czyli drzewko szczęścia (Michelia champaca)
TWOJE PIERWSZE DRZEWKO BONSAI - minimum powierzchni, maksimum elegancji
Płomień Afryki - Delonix regia czyli najpiękniejsze drzewo świata
Ogrody Biblijne - rośliny Biblijne
KONICZYNKA SZCZĘŚCIA - koniczynka zawsze czterolistna ;)
ZESTAW BAOBAB - brakuje tylko lemurów i muzyki
ZESTAW KLASYKA BONSAI - kilka gatunków roślin na bonsai
ZESTAW-zioła - na uspokojenie nerwów
ZESTAW TACCA NIVEA - z dreszczykiem dla nocnych marków - roślina nietoperz (ale nie krwiopijca ;)
ZESTAW ŚWIĄTECZNY - cztery najpiękniejsze (ponoć) rośliny świata
CESARSKIE DRZEWKO SZCZĘŚCIA - szczęście po cesarsku - roślina feniks
RAJ DLA KOTA -kocimiętka - szczęście po kociemu (też im się coś należy)

Polecam :)

Oryginalny prezent dla mruczka. Kocimiętka ;)


Jako miłośniczka kotów, zawsze starałam się obdarowywać swoich kocich podopiecznych prezentami. Czasem były to specjalne smakołyki, częściej zabawki - piłeczka pingpongowa, papierek z cukierka na wstążce, mały kłębek wełny. Wpadłam też na pomysł by zrobić zabawki na bazie kocimiętki (Nepeta sp.) - specjalnego zioła, któremu koty nie potrafią się oprzeć ;) (skuteczny jest także Kozłek lekarski - Valeriana officinalis).
Kocimiętka rośnie szybko, w pierwszym roku już kwitnie, a jest byliną wieloletnią. Można zebrać pędy tej rośliny i ususzyć. Następnie zaszyć ją lub zawiązać w kawałku materiału (skarpetce) - gwarancja niezłej zabawy. Można też potrzeć rośliną miejsca, które kot ma używać według naszego mniemania ;)


Jak to się dzieje, że koty tak żywiołowo reagują na kocimiętkę? Kocią reakcję wywołują związki zawarte w tej roślinie - prawdopodobnie terpeny, które mają podobną budowę do kocich feromonów. Dlatego też najbardziej wrażliwe na jej zapach są osobniki w okresie rozrodczym. W chwili wyczucia kocimiętki, kot reaguje euforią, która po pewnym czasie przemija. Ale nie na długo ;)
Zbliżają się święta - warto sprawić prezent swojemu podopiecznemu lub znajomemu posiadającemu kota.

środa, 12 listopada 2008

Kwietniowo - dzikie poziomki, rozchodnik i porost Peltigera sp.

W listopadzie trochę wiosny: kilka zdjęć z kwietnia z pewnej podkrakowskiej wsi :)

Kwitnąca czereśnia



Peltigera sp. - porost. Niestety nie wiem, który to konkretnie gatunek. Może ktoś z Was będzie wiedział? Na zdjęciu zeszłoroczna, uschnięta plecha, nie odrodziła się ponownie.



Kwiaty poziomki twardawej (Fragaria viridis) - charakterystyczna dla tych terenów.



Kwitnące poziomki pospolite pod orzechem włoskim - Fragaria vesca


Malutki rozchodnik rośnie na uschniętych porostach Peltigera sp.



I więcej rozchodników - cała łąka.

sobota, 8 listopada 2008

Oryginalne rośliny - niebieski tulipan

Tulipan niebieski BLEU AIMABLE




Myślę już o ogródku na przyszły rok i ogólnie na przyszłość. Łażę sobie po sklepach internetowych i wynajduję oryginalne rośliny. Niebieskie tulipany? Czemu nie ;) To ostatni dzwonek, póki w miarę ciepło jest by posadzić jeszcze cebulki.
Odmiana tulipana Bleu Aimable na przykład - wyczytałam, że występuje w odcieniach od fioletu do ciemnoniebieskiego.
Można je posadzić na grządkach lub w skrzynce (doniczce). Najładniej wyglądają w grupach. Myślę, że jeszcze ładniej w mieszance z innymi kolorami np. żółtymi. Cebule tulipanów sadzi się 10cm. pod ziemią w odległości ok 8cm. Lubią stanowiska słoneczne i półcieniste, natomiast nie przepadają za całkowitym zacienieniem - mogą wtedy nie wytwarzać kwiatów. Blue Aimable kwitną w maju i nadają się na kwiat cięty - należą do wysokich tulipanów.
Odmiana powstała w Holandii oczywiście ;)
Ale ja i tak najbardziej lubię czerwone wysokie tulipany z czarnym lub żółtym środkiem - mam taką starą odmianę w ogródku :)
Znalazłam kilka różnych wersji odmiany Bleu Aimable:

Odcienie fioletu



...a nawet różu

piątek, 7 listopada 2008

Oto listopad w przyrodzie. Jesienne truskawki

Tak wygląda listopadowy ogródek ;)

Zdjęcia zrobione 02.11.2008:

Jedyny szary element w ogródku - kot Szarotek ;)




Goździk kartuzek
kwitnie od lipca (i nadal ma pączki):



Truskawki też kwiatną...



...a nawet owocują ;) Niestety nie zrobiłam zdjęć żółtym malinom, które też miały owoce.

poniedziałek, 3 listopada 2008

Wezwanie :)

Zachęcam do zostawiania komentarzy :) Jeśli macie jakieś uwagi, pytania, pomysły, podobne doświadczenia - piszcie.
Zapraszam też do regularnych odwiedzin :)
Dziękuję wszystkim, którzy zostawili po sobie ślad.
Pozdrawiam jesiennie!

Thilien

piątek, 31 października 2008

Biblijny ogród - uprawa roślin biblijnych


Siedem upraw biblijnych i ich symbolika
autorstwa Zofii Włodarczyk

W krakowskim Ogrodzie Botanicznym jest zakątek roślin Biblijnych, wymienianych w Piśmie Świętym. Kącik jest symboliczny, gdyż w Biblii wymienionych jest ponad 100 roślin, w tym wiele drzew, które nie sposób posadzić na małej powierzchni między szklarniami. Ale, co ciekawe rośnie tam judaszowiec - Cercis sp. - dość duże drzewo, na którym według legendy, powiesił się Judasz. Ciekawe jest to, że w naszych warunkach judaszowiec nie wytrzymuje mrozów, a ten w ogrodzie rośnie sobie na zewnątrz od wielu lat. Ale jest osłonięty z 3ech stron szklarnią i budynkiem, więc promieniujące ciepło pewnie pozwala mu przetrwać. Dodatkowo jest osłonięty od wiatru.
Innymi roślinami, które tam znajdziemy jest drzewo figowe - Ficus carica, palma daktylowa, zboża i trawy (manna)uprawiane ponad 2000 lat temu, oliwkę europejską(Olea europea) i inne rośliny użytkowe pochodzące znad Morza Śródziemnego.

Proponuję wyhodowanie Ogrodu Biblijnego we własnym ogrodzie. W ofercie sklepu gadar.pl znajdziemy zestaw nasion roślin z Ogrodów Biblijnych: Aloe vera, Ficus carica, Brassica nigra, Carum carvi, Anethum graveolens, Phragmites australis, Linum usitatissimum, Origanum maru, Olea europaea, Phoenix dactylifera, Triticum diccocoides. Myślę, że zestaw doskonale nadaje się na prezent gwiazdkowy dla pasjonatów i wielbicieli roślin i ogrodów :)

Warto też zajrzeć na stronę o Ogrodzie Biblijnym, gdzie znajdziemy dużo porad dotyczących projektowania Biblijnego ogrodu: www.biblicalgardens.org

niedziela, 26 października 2008

Paulownia puszysta - cesarskie drzewo

Można w łatwy sposób wyhodować paulownię (Paulownia tomentosa) z nasion, które można kupić w sklepie z nasionami egzotycznymi:

Paulownia tomentosa - cesarskie drzewo szczęścia




Paulownia tomentosa nazywana często cesarskim drzewem (Princess Tree) pochodzi z Chin, ale coraz częściej spotykamy ją w Polsce.
Bez problemu znosi nasze warunki, jedynie młode rośliny (do 2óch lat) należy zabezpieczać na zimę.

Najpiękniejszą częścią paulowni są jej kwiaty w kształcie trąbek, które pojawiają się wczesną wiosną, jeszcze przed rozwinięciem liści.



Paulownia jest łatwa w uprawie, rośnie bardzo szybko - w naturalnych warunkach do 5 metrów na rok, w naszych - 1-2 metry. Co ciekawe, po ścięciu, potrafi się zregenerować z korzeni, dlatego nazywana jest drzewem Feniksem (Phoenix tree).
Potrafi rosnąć w trudnych, niekorzystnych warunkach glebowych dlatego wykorzystuje się ją w fitoremediacji - poprawianiu struktury zanieczyszczonych, zdegradowanych gleb poprzez dostarczanie materii organicznej.
Innym ciekawym zastosowaniem drzewa cesarskiego, jest produkcja instrumentów muzycznych z drewna tej rośliny. Jest ono bardzo lekkie, miękkie, elastyczne i można je łatwo wyginać na przykład w produkcji gitar. Inne instrumenty powstające z tego drewna to gayageum (chordofon szarpany) - tradycyjny instrument muzyczny Korei oraz japoński koto.

Ozdobą paulowni puszystej są także jej liście osiągające średnicę 40 centymetrów.
Bardzo lekkie, puszyste nasiona wytwarzane w ogromnych ilościach służyły w 19stym wieku do zabezpieczania chińskiej porcelany na czas eksportu.


Wiele osób marzy o pięknej paulownii, nie wiedząc iż w niektórych częściach świata jest rośliną inwazyjną. Myślę, że miła jest dla oka taka inwazja :)



Polecam też stronę poświęconą paulowni: www.paulowniatrees.org

Paulownia w szkółce:

sobota, 25 października 2008

Wspomnienie lata

Wciąż nie mogę pogodzić się z wstawaniem w ciemnościach, zimnymi porankami i dniami, opadającymi liśćmi, jesienią... Właśnie o tej porze zaczyna się rok akademicki i trzeba się wziąć ostro do pracy, a tu natura mówi co innego : spać! Ja wołam tak samo, gdy zrywam się o świcie - natura na mnie wpływa z mocą ;) Tęsknię za wakacjami, ciepłym powiewem wiatru, zapachem koszonej trawy i suszonego siana (nie palonego). Lato jest moją ulubioną porą roku. Może dlatego, że w lecie przyszłam na świat?
Dlatego dziś na pocieszenie siebie i innych wspominam lato w postaci słonecznych, energetyzujących kwiatów - nagietka lekarskiego (Calendula officinalis) i eszolcji (mak kalifornijski - Eschscholtzia californica).

Eszolcja


Co ciekawego można powiedzieć o tych roślinach? Są efemerofitami - gatunkami obcego pochodzenia, które przejściowo pojawiają się jako dzikorosnące w Polsce. Nie udało im się trwale zadomowić w naszym kraju z różnych powodów - na przykład nie mogą przejść całego cyklu rozwojowego lub też nasiona wymarzają w glebie. Utrzymują się często w naszych ogródkach, bez pielęgnacji pojawiają się z roku na rok, ale z czasem mogą zniknąć.

Nagietek


Nagietek pochodzi z rejonów śródziemnomorskich, a eszolcja - kalifornijskich.

Zarówno eszolcja jak i nagietek pokazują ciekawe zjawisko zwane snem kwiatów. Gdy zapada zmierzch, zamykają swoje kielichy, tuląc do siebie płatki. Sprawiają wrażenie jakby spały :)

Na jesienne wieczory polecam herbatkę z całych kwiatów nagietków. Najlepiej ususzyć je jeszcze w lecie. Doskonale wyglądają słoneczne kwiaty dryfujące w szklance ;)

Nasionka nagietka : NAGIETEK LEKARSKI

Wybór ziół

Zestaw ziół do domowej uprawy: ZESTAW-zioła

piątek, 10 października 2008

Ochrona roślin

Naszym roślinkom stale grożą niebezpieczeństwa takie jak wygłodniałe szkodniki czyhające na ich smaczne, soczyste pędy. Gdy takowego ujrzymy od razy biegniemy do najbliższego ogrodniczego i kupujemy.. no właśnie - co kupujemy? Najczęściej środki chemiczne o najwyższej dawce rażenia. Nie od dzisiaj wiadomo, że chemia szkodzi. Nawet jeśli na opakowaniu pisze, że nie zagraża, to jednak trzeba zachować pewną rezerwę. Może lepiej zastanowić się nad mniej szkodliwą dla naszego środowiska alternatywą? Wykorzystaniem naturalnych właściwości ziół i chwastów, które depczemy po drodze do sklepu? Wyciągi ze skrzypu polnego, pokrzyw, rumianku, z pestek grejpfruta mogą pomóc zwalczyć szkodniki, jakimi są często owady, czy też grzyby. Zwalczają też choroby bakteryjne. Doskonały na owady jest Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) lub tytoń - Nicotiana tabacum. Nie musimy jednak biegać po łąkach, możemy nabyć biopreparaty do biologicznego zwalczania szkodników w sklepach - są na szczęście coraz modniejsze i dostępne;)

Ciekawą właściwość ma też kozłek lekarski (Valeriana officinalis). Nie chodzi mi o uspokojenie zdenerwowanego właściciela ogrodu, ale o ochronę przed przymrozkami. Otóż wyciągiem z kwiatów kozłka spryskuje się kiełkujące roślinki na wiosnę, aby w tych pierwszych etapach życia ochronić je przed zmarznięciem. Nie wiem jaki jest dokładny mechanizm, ale ważne, że działa.

Więcej na temat ochrony roślin, rozpoznawania szkodników i zwalczania biologicznego możemy się dowiedzieć z książki:


Ochrona roślin ozdobnych Łobanowski Gabriel

poniedziałek, 6 października 2008

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę? Zależy od rośliny

Zaczęła się jesień i pierwsze przymrozki. Dlatego trzeba szybko schować rośliny, które spędzały lato w ogródku lub na balkonie, jeśli nie chcemy ich stracić. Przeniesienie do domu z centralnym ogrzewaniem może być dla nich szokiem. Dlatego należy je zaaklimatyzować - umieścić w chłodnym miejscu i zraszać codziennie liście.

Oczywiście każda roślina może mieć inne wymagania. Warto się dowiedzieć, skąd pochodzą nasze zielone doniczkowce, zanim zaczniemy serwować im zabiegi. Rośliny klimatu umiarkowanego i innych, w których występuje okres spoczynku wymagają w zimie chłodnych, suchych stanowisk. W innym wypadku nie będą miały szansy na regenerację sił i ponowne odrodzenie. Do tej grupy zaliczają się rośliny klimatu śródziemnomorskiego np. figowce. Jeśli hodujecie poziomki i truskawki w doniczkach, tak jak ja, je również trzeba przezimować. W domu może im być za ciepło, gdyż jako rośliny klimatu umiarkowanego, przyzwyczajone są do chłodu i mrozu. Nie można ich jednak zostawić na podwórku w samych doniczkach - najlepiej zadołować doniczki w ogródku lub też zabezpieczyć je folią, aby bryła korzeniowa nie przemarzła.

Roślinki pochodzące z tropików, na przykład wilgotnych lasów deszczowych, nie wymagają typowego zimowania. Należy jednak dbać, aby miały wilgotno gdy wkoło działa wysuszające ogrzewanie - spryskiwacze do dzieła!

Rośliny, które mogą zostać na zewnątrz, ale nie lubią przymrozków trzeba okryć na zimę np. róże. Używamy do tego słomy (robimy "chochoły" ;) lub innych materiałów chroniących przed przemarznięcięm pędów, zwłaszcza u podstawy. Mogą to być trociny (najlepiej owinąć folią i nasypać trocin do środka) czy też tektura. Przyda się inwencja twórcza ;)

Kaptury ochronne dla roślin na zimę

Pojawiły się także specjalne kaptury, którymi możemy okryć na zimę rośliny w ogrodzie i w doniczkach na balkonie. Kaptury przeznaczone są dla roślin o wysokości do 1,40 metra :

KAPTUR OCHRONNY NA ZIMĘ 70 x110cm/2szt/



Większe rośliny zabezpieczamy przy pomocy specjalnej agrowłókniny zimowej:

Agrowłówknina Hobby Zimowa 3,20x20

Agrowłóknina zimowa chroni rośliny przed przymrozkami i wiatrem.

niedziela, 28 września 2008

Oliwka europejska - Olea europea



Olea europea czyli oliwka europejska uprawiana jest głównie dla owoców, z których tłoczy się cenny tłuszcz - oliwę z oliwek, do celów spożywczych oraz kosmetycznych.

Oliwka jest drzewem długowiecznym - może dożyć 1000 lat i dorasta do 10 metrów. Doskonale nadaje się na bonsai - bez problemu znosi zabiegi podcinania pędów i korzeni. Podobna jest, ze względu na właściwości do ligustru - swojego krewniaka.

Olea europea znosi mrozy do -15°C. Wymaga okresu spoczynku w temperaturze 6-12°C przez ok. 50 dni do zakwitnięcia. Oliwka zakwita białymi kwiatami zebranymi w wiechowate kwiatostany. Z kwiatów rozwijają się 1-pestkowe owoce, które przybierają kolejno barwy : zielone, żółte, różowe, czerwone, a gdy są dojrzałe - granatowe (czarne).
Oliwka preferuje ziemię ubogą, dobrze zdrenowaną. Nawozimy ją od wiosny do jesieni rozcieńczonymi nawozami.

Rozmnażanie oliwki :

Oliwkę można łatwo rozmnożyć wegetatywnie. Wierzchołki pędów ścinamy i wsadzamy do piaszczystego podłoża (do połowy), przykrywamy folią i pozostawiamy w ciepłym miejscu do ukorzenienia. Można także rozmnożyć oliwkę przez nasiona (generatywnie). Używamy w tym celu świeżo wyłuskanych pestek z dojrzałych owoców. Pestkę powinno się moczyć przez 2 dni w wodzie, a następnie wysadzić do ubogiej ziemi przykrywając pestki 3 cm. Młode roślinki pojawiają się po upływie kilku miesięcy. Należy je trzymać w miejscu ciepłym i jasnym.

Powodzenia w uprawie!

Nasiona można kupić: Olea europaea - oliwka europejska

Elaeagnus angustifolia - "rosyjska oliwka", oliwnik wąskolistny

środa, 24 września 2008

Ananas - jak ukorzenić?

Odniosłam sukces w ukorzenianiu ananasa jadalnego (Ananas comosus (L.) Merr.) :)

Podzielę się moim doświadczeniem.

Oto etapy, jakie należy przejść, aby ananas dobrze się ukorzenił:

1. Kupujemy ananasa z najładniejszą rozetą liściową - najbardziej zieloną i bez uszkodzeń.
2. W domu odcinamy zieloną część wraz z piętką owocu - ok. 1,5cm. pod rozetką liści.
3. Wydłubujemy z piętki miąższ, tak żeby była pusta w środku. Niektórzy suszą tą część, żeby nie zgniła podczas ukorzeniania.
4. Przygotowujemy doniczkę i podłoże. Ja użyłam zwykłej ziemi z ogródka i kompostu. Można pomieszać ziemię sklepową do roślin doniczkowych z piaskiem 2:1.
5. Używamy ukorzeniacza do roślin zdrewniałych - zaznajamiamy się z instrukcją obsługi, posypujemy wydrążoną część od spodu rozety, otrzepujemy z nadmiaru ukorzeniacza i wkładamy do doniczki z podłożem. Nie przysypywałam nic ziemią, po prostu go włożyłam tak, by stał w pozycji pionowej i lekko wcisnęłam dla utrzymania stabilności.
6. Ziemia była lekko wilgotna, więc nie podlewałam na początku. Poza tym do ukorzeniania podłoże nie może być mokre ani zalane! Nadmierna wilgoć sprzyja szybkiemu pleśnieniu. Oczywiście z czasem przesycha, więc należy nawodnić ananasa.
7. Po jakimś czasie zaczynają usychać stare liście. Nie należy się tym przejmować. Ananas ukorzenia się po około 2óch miesiącach - zaczynają wyrastać młode liście w środku rozety. Starsze usychają na końcach.

A to mój ananas. W przyszłości mam zamiar zastosować zabiegi, aby zaowocował :)

Z zewnątrz zasychają stare liście



Ale wewnątrz rosną już młode, zielone :)



Widok z góry

wtorek, 23 września 2008

Eukaliptusy

W lipcu pisałam o eukaliptusie gałkowym, który zawiera wiele olejków eterycznych o leczniczych i odświeżających właściwościach, między innymi eukaliptol. Wczoraj wysiałam nasiona eukaliptusa z Turcji. Jestem ciekawa czy wykiełkują, bo gdy zrywałam owoce (torebki nasienne) były jeszcze zielone.

Nasiona eukaliptusów można zakupić tu: Eucaliptus pauciflora ssp.niphophila, Eucaliptus ficifolia

poniedziałek, 22 września 2008

Rozmnażanie in vitro roślin

Ciekawym sposobem powielania roślin jest wegetatywne rozmnażanie in vitro. Na razie nie istnieje wiele polskich książek na ten temat, ale już zaczynają się pojawiać:
Rozmnażanie wegetatywne roślin ozdobnych

"Wegetatywne rozmnażanie roślin in vitro (w szkle), zwane także mikrorozmnażaniem, jest to klonowanie roślin w sterylnych i ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, na specjalnie dobranych pożywkach. Nazwa mikrorozmnażanie bierze się stąd, że rośliny potomne uzyskuje się z niewielkiego fragmentu rośliny, zwykle mikroskopijnej wielkości."

Bardziej naukowa w tym temacie jest
Biotechnologia roślin


"Pierwsza w Polsce całościowa prezentacja najnowszych osiągnięć w biotechnologii roślin! Prezentuje: - techniki kultury in vitro, - uzyskiwanie roślin zmodyfikowanych genetycznie, - biotransformacje, - technologie w bioreaktorach, - uzyskiwanie roślin o zmienionych cechach, - produkcję szczepionek roślinnych, - diagnostykę molekularną, - zastosowanie w hodowli nowych odmian, - regulacje prawne i ochronę własności intelektualnej, - perspektywy. Autorzy stosują nowoczesny sposób wykładu oraz prezentację problemu do rozwiązania. Przyswojeniu wiedzy i jej utrwaleniu służą pytania umieszczone na końcu każdego rozdziału. Dużą pomoc stanowi również Słownik terminów, Skorowidz łacińskich i polskich nazw roślin oraz Skorowidz rzeczowy. Adresatami książki są studenci uniwersytetów, akademii rolniczych i częściowo medycznych oraz politechnik, studiujący na kierunkach biologii, biochemii, biotechnologii, rolnictwa i technologii rolniczej, ogrodnictwa, leśnictwa, farmacji, technologii żywności i innych pokrewnych. Publikacja może być doskonałym uzupełnieniem wiedzy dla pracowników naukowych, słuchaczy studiów podyplomowych, nauczycieli szkół średnich, pracowników stacji hodowli in vitro oraz przemysłu i technologii roślinnej, a także wybrane rozdziały dla osób interesujących się problemami współczesnej biotechnologii, w tym biotechnologii roślin."

niedziela, 21 września 2008

Rozmnażanie roślin

Może wrzesień to nie najlepsza pora na rozmnażanie roślin, ale niedługo nadejdzie wiosna (sama próbuję się pocieszać ;) i trzeba będzie ostro zabrać się za przygotowywanie ziemi, wysiewanie, ukorzenianie. Z kolei jesień (schyłek lata) to najlepszy okres do dzielenia i sadzenia cebul i kłączy. Czy lepiej brać się za rozmnażanie wegetatywne (ukorzenianie) czy generatywne (nasiona)? Dzięki podziałowi wegetatywnemu szybciej uzyskamy dużą roślinę o takich samych cechach jak roślina mateczna, z kolei nasiona to praca dla pasjonatów - trzeba dłużej czekać i też nie wiadomo, jakie cechy wykaże nasza roślinka, kiedy dorośnie.
W domu zawsze przyda się poradnik, książka o rozmnażaniu roślin:

Rozmnażanie roślin

"Propagacja stanowi tanią i niezawodną metodę pozyskiwania dużej liczby nowych roślin na potrzeby Twojego ogrodu. Od wysiewania nasion do postępowania z sadzonkami z liści i podziału cebulek - ten praktyczny przewodnik dostarcza instrukcji krok po kroku w zakresie wszystkich głównych technik, pomoże Tobie za każdym razem osiągnąć doskonałe rezultaty."

Rozmnażanie roślin. Przewodnik krok po kroku

"Książka jest wyczerpującym źródłem informacji o metodach rozmnażania roślin sadzonych w ogrodach, oczkach wodnych, warzywnikach, a także rosnących dziko. Wybranie właściwej metody ułatwia załączony przegląd gatunków."

Rozmnażanie 250 roślin przez sadzonki