piątek, 25 lipca 2008

Do poczytania kiedy leje

Leje i leje, więc ogródek pozostawiamy samemu sobie, wyschnąć nie powinien, a my się nie utopimy w błocie. Wczoraj dużo łaziłam po działce w związku z pracą mgr - zbierałam rozłogi i korzonki truskawek i tak się zaangażowałam, że czarne spodnie od kolan w dół stały się brązowe. Tak więc polecam podziwianie widoków z okna, chyba że macie gumowce. Ale też trzeba uważać, żeby się nie przejechać na winniczku/pomrowie (czego macie więcej w ogródku?). A propos zwierzątek w ogrodzie lub pobliskim lesie, polecam praktyczną książkę bogatą w informacje, mianowicie Rozpoznawanie roślin i zwierząt. Warto ją ze sobą wziąć, gdy się wybieramy w miejsca o dużej bioróżnorodności - lasy, parki, łąki czy własny ogród :-) Można chociażby zidentyfikować ślimaki, które zjadają nasze ulubione, pieczołowicie hodowane rośliny. W książce znajdziemy najczęstszych przedstawicieli Europejskich grzybów, drzew i krzewów, roślin kwiatowych, owadów, ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Każdy zwierzak czy roślinka jest opatrzona opisem i ilustracją, tak więc nie będzie większych trudności z rozpoznaniem.
A tak wygląda okładka:

czwartek, 24 lipca 2008

Fiołki afrykańskie z kultur in vitro

Z racji bycia studentką biologii odbyłam kurs na temat roślinnych kultur in vitro. Jednym z ćwiczeń była mikropropagacja fiołka afrykańskiego z eksplantatów (fragmentów) uzyskanych z liścia (ogonka liściowego i blaszki). Wszystko się odbywało w sterylnych warunkach, dopóki nie wsadziłam młodych roślinek do ziemi. Miałam obawy, że szybko dojdzie do zakażenia i będzie po wszystkim, jednak odniosłam sukces: fiołki się przyjęły.

Oto wizualizacja kolejnych etapów:

Wieloroślinki uzyskane z fragmentów liścia - na szalce petriego (pożywka: gelrite, MS + 1mg/lKIN + 1mg/lIAA)



Przeniesienie do doniczki. Aklimatyzacja odbyła się pod foliowym woreczkiem



Przyjęły się! :-)



środa, 23 lipca 2008

Nasiona opuncji figowej


Tak wyglądały nasionka zanim trafiły do doniczki :-)

Opuncja figowa z nasion

Dostałam kiedyś (ok. 2 lata temu)od koleżanki owoc opuncji figowej (Opuntia ficus indica)przywiezionej z Maroka. Zanim ją zjadłam, wydobyłam nasiona i wysuszyłam. Dopiero niedawno je wysiałam i po około 3 tygodniach wyrosło 5 siewek o grubych liścieniach. Między nimi wyrośnie niebawem kolczasty pęd.
Nie stosowałam żadnych specjalnych warunków do siewu opuncji - zwykła ziemia ze sklepu, stała wilgotność podłoża i ciepło zapewnione przez ładną pogodę (chociaż.. chyba nawet była brzydka, w każdym razie w domu było ciepło). Zaleca się sterylizować podłoże do wysiewu kaktusów, ale jak widać, opuncje wyrosły mimo braku sterylności.

Tak wyglądają młode roślinki:



wtorek, 22 lipca 2008

Owocujące poziomki doniczkowe - Baron Solemacher

Doczekałam się pięknych, dużych, aromatycznych owoców poziomki w doniczce. Degustacja już się odbyła ;-) Niczego im nie brakuje.
Oto fotki z dnia dzisiejszego:



Na te czekam jeszcze:



Kwitnący tytoń narcyzowy (oskrzydlony) - Nicotiana alata

Doczekałam się kwiatów mojego tytoniu oskrzydlonego (Nicotiana alata)w doniczce. Zakwitł, kiedy byłam na wakacjach :-) Po zachodzie słońca zaczyna wydzielać swój delikatny, przyjemny zapach. Czekam aż zakwitną kolejne rośliny - może będą miały inne kolory?

Fotografie mojego tytoniu, dziś zrobione:



poniedziałek, 21 lipca 2008

Eukaliptus gałkowy

Zapachy śródziemnomorskie... za nimi najczęściej tęsknię w Polsce. Kojarzą mi się z ciepłymi, wakacyjnymi wieczorami i donośnym graniem cykad. Powoli identyfikuję źródła aromatów, które wspominam cały rok. Ostry zapach fig, wyrazisty cytrusów i ten, który obecnie najlepiej rozpoznaję - eukaliptusów. Tureckie eukaliptusy zidentyfikowałam jako eukaliptus gałkowy lub właściwy (Eucalyptus globulus). Zazwyczaj drzewa eukaliptusowe zarastały nieużytki, tak jak u nas topole. Bardzo wysokie (dorastają nawet do 60 metrów wysokości) i z daleka widoczne o strzelistym pokroju. Podczas wiatru wydają charakterystyczny szelest trących o siebie liści, które są dosyć twarde i płaskie. Wykazują, jak przeczytałam, fototaksję ujemną czyli nie dają cienia... W liściach i tkankach zawarty jest eukaliptol - olejek, który wykorzystuje się na przykład do produkcji cukierków eukaliptusowych. Wystarczy zmiąć liść i w powietrzu unosi się wyrazisty, świeży aromat. Ach te wakacje...






sobota, 19 lipca 2008

Milin amerykański

Bardzo często spotykanym pnączem w Turcji jest milin amerykański (Campsis radicans) - roślina o pięknych czerwono-pomarańczowych kwiatach. Rośnie wszędzie, nawet na dziko jako chwast, u nas pięła się po hotelu na wysokość chyba 20 metrów. Milin mimo iż jest egzotycznym pnączem można z powodzeniem hodować w Polsce, ale jak dotąd, nie jest zbyt rozpowszechniony. Rozmnaża się go poprzez ukorzenianie pędów lub nasiona.
Nasiona milinu można kupić tu: Campsis radicans

Milin na plaży w Calis


czwartek, 17 lipca 2008

Tureckie bananowce

Wróciłam wczoraj z dwutygodniowych wakacji w Turcji. Było bardzo słonecznie i upalnie, za czym teraz tęsknię. Uwielbiam południową roślinność - te wszystkie sady cytrusowe, ścieżki obsadzone bananowcami, piękne pnące miliny amerykańskie, dzikie winorośle i figowce, granaty, eukaliptusy... można wymieniać bez końca. Niestety większość owoców była jeszcze zielona. Nazbierałam materiałów do ukorzeniania i siania min. gałązki figi, granatowca, ficusa, eucaliptusa, nasiona pieprzowca (różowy pieprz). Sporo pracy przede mną :) A tymczasem przedstawiam zdjęcia tureckich bananowców.

Zielone banany:



Bananowe kwiaty:



Bananowa alejka:



Zaniedbany ogród



Bananowce w sklepie: Bananowiec olbrzymi

wtorek, 1 lipca 2008

Goździk kartuzek w ogródku

W moim ogródku kwitną goździki kartuzki (Dianthus carthusianorum), które posiałam w zeszłym roku. Ładnie się komponują z wysokimi kwiatami żółtej barwy, ale też z lawendą. Mogą rosnąć na suchych stanowiskach, ponieważ w naturze występują na suchych łąkach i murawach kserotermicznych.