piątek, 25 września 2009

Zioła z domowej uprawy (na jesień i zimę)

Już niedługo ogrody zasypią się liśćmi, a trochę później białym puchem. Nie zbierzemy już świeżych warzyw ani ziół. Dlatego polecam zawczasu wyhodować sobie zioła w domowych warunkach. Są zdecydowanie smaczniejsze i bardziej aromatyczne niż suszone ze sklepu. Zresztą na przykład do sałatki caprese bardziej pasuje soczysta zielona bazylia (zestaw nasion z ozdobną doniczką, podłożem kokosowym i biohumusem - nawozem) niż bladozielone suche wióry ;-) W zimowe dni przyda się też lubczyk czy przeciwdepresyjny dziurawiec na poprawę humoru :-)
Nasionka możemy wysiać w podłużnej doniczce - skrzynce, można skomponować wielogatunkowy ogródek na takiej powierzchni. Używamy podłoża do wysiewu nasion - specjalne podłoże jest ubogie w składniki, których nadmiar może zaszkodzić siewkom. Wsypujemy ziemię do donicy i dzielimy na działki, w których zasiejemy różne zioła. Następnie wysiewamy wybrane gatunki do poszczególnych działek, przysypujemy cienką warstwą gleby i delikatnie podlewamy lub spryskujemy. Po kilku dniach powinny zacząć wschodzić pierwsze roślinki. Taka ziołowa skrzyneczka jest również miłą dla oka domową ozdobą okienną.

Nasiona
różnych ziół możemy nabyć tu: Oregano, bazylia, czarnuszka, dziurawiec, cząber, kminek, lubczyk, rumianek, majeranek, szałwia, szczypiorek, hyzop, kozłek

Przykładowa donica z ziołami (ze strony www.greenmamas.com)

niedziela, 13 września 2009

Boczniak cytrynowy i ostrygowaty (Pleurotus sp.) - uprawa w ogrodzie, na balkonie lub w domu (piwnicy)

Schyłek lata oznacza początek obfitych grzybobrań. Jednak w moim regionie, na południu Polski, obecnie nie ma wysypu. Jest stosunkowo sucho, dlatego też grzyby nie otrzymały jeszcze sygnału do owocowania.
Grzyby, jak już pisałam, można uprawiać w ogródku. Jeśli nie posiadamy odpowiednich gatunków drzew do uprawy grzybów leśnych, możemy się zadowolić boczniakiem. Boczniaki nie potrzebują do życia mikoryzy, dlatego też można je uprawiać na martwej materii organicznej np. na pniu. Co ciekawe, wyhodujemy go nawet na balkonie lub w piwnicy. Potrzebny będzie nam pień drzewa liściastego oraz grzybnia. Drewno najbardziej nadające się do uprawy boczniaka cytrynowego powinno pochodzić z któregoś z wymienionych drzew: dębu, buka, brzozy, topoli, wierzby, jabłoni lub orzecha. Wtedy najpewniej uzyskamy plon. Najlepsze do uprawy drewno jest świeżo po ścięciu. Średnica pnia powinna wynosić 10-30 cm i długość 30-40 cm.

Sposób uprawy na drewnie:

1. Wywiercić otwory w drewnie
2. W wywierconych otworach umieścić grzybnię
3. Umieścić w ciepłym i wilgotnym miejscu


Zakupu grzybni można dokonać tutaj:

Boczniak cytrynowy - zagrzybione podłoże

Boczniak ostrygowaty - zagrzybione podłoże


"Boczniak zawiera glukan pleuranu, który zwiększa odporność organizmu przeciw wirusom i hamuje rozwój niektórych nowotworów.
Posiada substancje zmniejszające poziom cholesterolu we krwi."


Boczniak cytrynowy (Pleurotus cornucopiae) w naturze



Uprawa boczniaka ostrygowatego (Pleurotus ostreatus) metodą domową: