wtorek, 3 sierpnia 2010

Uprawa wanilii płaskolistnej w domu

Pisałam kiedyś, że zakupiłam sadzonkę wanilii płaskolistnej (Vanilla planifolia. Od tamtego czasu wanilia trochę podrosła i wypuściła kilka korzeni powietrznych.
Wanilia jest storczykiem - epifitycznym pnączem. Według różnych źródeł, nie jest trudna w uprawie w domowych warunkach. Woli zacienione miejsca w domu, z dostępem do światła dziennego. Wanilię rozmnaża się poprzez sadzonki. Rozmnażanie przez nasiona wanilii jest bardzo trudne, gdyż wymaga mikoryzy (i znów pojawia się mikoryza ;) i trwa wiele lat. Nasiona wanilii (i innych storczyków) są bardzo małe i bezbielmowe, a więc pozbawione materiałów zapasowych. Grzyb mikoryzowy dostarcza "odżywki" niezbędnej do kiełkowania.

Mikoryzę do storczyków
można kupić tu: mikoryza do storczyków

A tak wygląda moja wanilia. Na etykiecie pisze, że to Bourbon vanilla :) Jest to odmiana wanilii, pochodząca prawdopodobnie z Madagaskaru.

Widać tu miejsce po cięciu (biały przekrój) sadzonki. Przy zakupie miała zaledwie 3 liście, teraz już jest ich więcej:





Korzeń powietrzny wanilii
:

Migdałowiec jadalny uprawiany z nasion

Po dwóch tygodniach stratyfikacji nasion migdałów posadziłam je do dwóch doniczek - po 2 i 3 nasiona. Po wyjęciu migdałów z lodówki stwierdziłam, że niektóre nasiona prawdopodobnie nie są żywotne - pojawiły się na nich zaczątki pleśni.
Niestety nie mogę dokładnie stwierdzić, kiedy nastąpiło kiełkowanie migdałowca, gdyż wyjechałam na jakiś czas. Przypuszczam, że po 1-2 tygodniach. W każdym razie wykiełkował 1 migdał (po wyglądzie nasion spodziewałam się tego).
Parę dni temu zrobiłam zdjęcia rośliny - przyszłego drzewka:




Wygląda jak drzewko brzoskwiniowe, gdyż migdałowiec i brzoskwinia należą do tej samej rodziny.
Moim zdaniem migdałowiec sprawia wrażenie rachitycznego. I w sumie potwierdza to regułę, że z nasion pozbawionych łupiny nasiennej wyrastają słabsze rośliny. Nasiono nie ma pierwotnej bariery do pokonania - przerwania skorupy i kiełkuje z niego słabsza siewka. Dlatego następnym razem poeksperymentuję z migdałem w łupinie nasiennej. Mam nadzieję, że z wiekiem mój migdał się wzmocni. Roślinka dość szybko rośnie. Dzisiaj ma około 15 centymetrów i jest większa niż na zdjęciach.

Wpadłam na pomysł zastosowania mikoryzy do drzew owocowych. Można ją stosować na przykład do brzoskwini, więc nadaje się również do migdałowca. Drzewka szczepi się mikoryzą najlepiej, kiedy są w stadium siewki (później roślina sama znajduje partnera lub pozostaje niemikoryzowa). Może symbioza z grzybem wzmocniłaby migdała?


Więcej o migdałowcu pospolitym z nasion

Hodowla migdałowca pospolitego z jadalnych nasion (słodkich migdałów) - stratyfikacja

Migdałowiec pospolity nazywany także migdałowcem zwyczajnym (Amygdalus communis L.) jest drzewem z rodziny różowatych. Drzewo migdałowe z owocami (migdałami) jest bardzo podobne do brzoskwini.
Istnieje stosunkowo prosta metoda rozmnożenia migdałowca z nasion czyli migdałów, które można dostać w każdym sklepie. Są one pozbawione już osłony nasiennej - skorupy, jednak jeśli nasiona są całe, bez uszkodzonych ostrych końców (tam znajduje się zarodek), możemy je posadzić. Najpierw jednak trzeba poddać nasiona stratyfikacji, do której należy je właściwie przygotować. Jak to zrobić?
Ja swoje migdały zaczęłam przygotowywać 14 czerwca 2010. Pokrótce przedstawię instrukcję z fotografiami:

1. Przygotowałam zdrowe, suche i nieuszkodzone nasiona - migdały oraz okrągłe płatki kosmetyczne i umieściłam je w plastikowej szalce Petri'ego:



2. Zwilżyłam migdały i waciki przegotowaną wodą (ważne żeby nie zapleśniały).



3. Przykryłam je suchymi płatkami kosmetycznymi:



4. I również całkowicie je zwilżyłam przegotowaną wodą:



5. Szalkę zamknęłam, włożyłam do czystego woreczka foliowego, a następnie do lodówki na około 2 tygodnie:



W ciągu tych 2óch tygodni w lodówce nasiona są pobudzane do kiełkowania pod wpływem niskiej temperatury - jest to proces stratyfikacji.

W kolejnym wpisie napiszę o efektach moich działań ;)