piątek, 29 maja 2009

Różne odmiany poziomek


Kup nasiona poziomki


W Polsce można nabyć kilka odmian poziomek (Fragaria vesca). Od jakiegoś czasu zajmuję się uprawą tych uroczych roślinek.
Jak wyglądają poszczególne odmiany i czym się charakteryzują?

Baron Solemacher

Prawdopodobnie najstarsza z odmian uprawnych poziomek, wyhodowana w 1935 roku w Niemczech.
Bezrozłogowa, plenna, wytwarzająca duże aromatyczne i słodkie owoce o jasnym miąższu. Owocowanie rozpoczyna się od pierwszej dekady czerwca i trwa do października. Rozmnaża się ją z nasion.



Rugia

Odmiana również powstała w Niemczech (Ruegen). Bezrozłogowa, wytwarza dużo owoców o stożkowatym kształcie. Owoce są często zielone na czubku. Miąższ koloru kremowego, słodki, dość suchy. Plonuje od czerwca do jesieni.



Regina

Odmiana bezrozłogowa, silnie rosnąca, o dużych owocach. Miąższ jasny, słodki, aromatyczny. Nadaje się do sadzenia w balkonowych skrzynkach - posiada również walory ozdobne.
Niestety nie posiadam zdjęcia.

Yellow wonder - żółta poziomka

Odmiana bezrozłogowa o żółtych owocach, które nie wabią ptaków. Owoce soczyste, słodkie i aromatyczne. Można ją sadzić w doniczkach lub skrzynkach. Dojrzałe owoce łatwo odchodzą od szypułek - po tym można je rozpoznać. Tak jak wszystkie odmiany bezrozłogowe, Yellow wonder rozmnaża się z nasion. Nasiona produkowane są przez firmę Legutko i Polan


Ze strony: www.perennials.com


A tu moja niedojrzała jeszcze poziomka Yellow wonder:



I na koniec: dojrzałe poziomki z mojego ogrodu. Na pierwszym planie Yellow wonder



Nasiona poziomek można kupić tu

Kwitnący orlik pospolity - Aquilegia vulgaris L.

Maj to miesiąc moich ulubionych kwiatów - orlików.
Maj się kończy, a orliki przekwitają, niestety.
Mam w ogródku kilka roślin odmiany hodowlanej McKana's, dwukolorowe, o długich ostrogach, jednak są bardziej wymagające niż orliki pochodzenia dzikiego. Szybciej się też wyradzają, zauważyłam że z roku na rok są mniejsze i słabsze. Jednak może to moje zaniedbanie. Natomiast rośliny pochodzenia dzikiego, trzymają się świetnie, a wręcz stają się inwazyjne - zarastają kolejne części ogródka.
Oto jedna z odmian silnych, dzikich:





wtorek, 26 maja 2009

Kwiat lotosu - Nelumbo sp.

Pamiętacie Lotofagów, mityczny lud żywiący się lotosem? Odyseusz i jego kompania zostali poczęstowani lotosem i totalnie zapomnieli o celu swojej podróży. Jednak rozumny Odyseusz nie dał się zwieść zdradzieckiej roślinie i ocalił ich przed zapomnieniem. Ruszyli w dalszą drogę. Lotos (Nelumbo nucifera) zwany też lotusem można wyhodować z nasion. Charakteryzuje się pięknymi kwiatami, podobnymi do lilii wodnych. Jest jadalną rośliną. Spożywać można kłącze, kwiaty oraz orzeszki lotosu. W sklepach ze zdrową żywnością natknęłam się nie raz na suszone plasterki korzeni lotosu - mają charakterystyczne przestwory powietrzne. Takie przestrzenie międzykomórkowe są cechą typową dla roślin wodnych czyli między innymi lotosu. 

 

Nelumbo nucifera
Nasiona w skorkowaciałym dnie kwiatowym lotosu orzechodajnego świeże nasiona lotosu - orzechy Dried lotus seeds

poniedziałek, 25 maja 2009

Obserwacje przyrodnicze na złocieniu właściwym

Kózka A: "Nie skoczysz"
Kózka B: "A właśnie, że skoczę"
Kózka A: "No to skacz!"
Kózka B: "No to patrz!"

piątek, 22 maja 2009

Arbutus unedo - Strawberry Tree, drzewko truskawkowe (poziomkowe)



Nasiona drzewka poziomkowego


O drzewku poziomkowym pisałam też wcześniej. Postarałam się rozbudować wiadomości na temat tej ładnej i interesującej rośliny.

Drzewko poziomkowe (Arbutus unedo) to wiecznie zielony krzew lub drzewo dorastające do 3 metrów. Należy do rodziny Ericaceae (Wrzosowate), czyli tej samej co jagody i borówki. Tolerancyjne na suszę, lubi klimat morski i jest stosunkowo odporne na mrozy (znosi temperatury do -16°C).
Arbutus unedo jest rośliną charakterystyczną i natywną dla rejonów Śródziemnomorskich (Chorwacja, Portugalia) oraz Irlandii.

Wytwarza w jesieni kwiaty w kształcie dzwonków o delikatnym miodowym zapachu oraz piękne słoneczne owoce przypominające poziomki. Owoce są jadalne.



Uprawa drzewka poziomkowego:
Preferuje dobrze zdrenowane, kwaśne gleby. Nadaje się do sadzenia na terenach ubogich, na których nie chcą rosnąć bardziej wymagające rośliny. Może rosnąć w pełnym słońcu na piaszczystych glebach. Drzewka można kształtować poprzez cięcie.

Rozmnażanie :
Najlepsze sposoby rozmnażania drzewka to nasiona lub ukorzenianie gałązek.
Nasiona kiełkują dość długo, bo aż 2-3 miesiące. Najpierw należy je namoczyć w ciepłej wodzie przez 5-6 dni. Wysiewać w zacienionym miejscu, o temperaturze około 20°C.
Nasiona można stratyfikować przez około 6 tygodni.



Ciekawostki:

1. Drzewko poziomkowe tworzy jako jedyna roślina typ mikoryzy arbutoidalnej.
2. Nazwy drzewka poziomkowego w różnych krajach: Djina [E], Killarney Strawberry Tree [H], Koca Yemis [E], Madrono [E], Strawberry Tree [P,H], Strawberry-tree [L].

3. Nazwy polskie: Chróścina jagodna, poziomkowiec, poziomkowe drzewo, drzewo truskawkowe.

3. Istnieje kilka odmian uprawnych Arbutus unedo: Croomei, Elfin King, Rubra, Compacta (odmiana karłowata).

4. Owoce są słodkie w smaku, jednak łacińskie słowo 'unedo'znaczy "jem tylko jeden", co sugeruje, że nie są zbyt smaczne. Jednak może to również oznaczać, że owoce są tak pyszne iż zjedzenie jednego satysfakcjonuje całkowicie zjadacza ;-)

5. Drzewko truskawkowe służy także w celach zielarsko-medycznych. Liście, kora i korzenie mają działanie ściągające i moczopędne. Kora drzewka poziomkowego jest bogata w taniny, zawiera ich aż 45%.

6. Zawiera także we wszystkich częściach etylowy ester kwasu galusowego (ethyl gallate), który służy jako dodatek do żywności o zastosowaniu antyutleniającym. Ester ten ma również silne działanie antybiotyczne przeciw Mycobacterium bacteria.

poniedziałek, 11 maja 2009

Wiosenne wyprawy: kwiaty i drzewa

Polecam na wiosenne wycieczki przewodniki przyrodnicze wydane przez Muzę:

"Seria kieszonkowych poradników podręcznego formatu pomocnych przy poznawaniu i rozpoznawaniu poszczególnych gatunków zwierząt, roślin, grzybów i minerałów. system barw rozpoznawczych oraz symboli ułatwia korzystanie z przewodników podczas wyjazdów na łono natury. Książki bogato ilustrowane fotografiami okazów w ich naturalnym środowisku."


Kwiaty. Encyklopedia kieszonkowa.




Drzewa. Encyklopedia kieszonkowa.

Owoce jagodowe - gatunki i uprawa

Jagody, borówki, porzeczki, maliny, jeżyny, poziomki, truskawki - "berries" czyli jagody.


Owoce jagodowe. Gatunki i uprawa
autor: Gosch Theresia


"Owoce jagodowe charakteryzują się olbrzymią różnorodnością gatunków, smaków, kolorów i kształtów. Małe, różnobarwne owoce są nie tylko naturalnym produktem spożywczym, ale również swym wyglądem nadają ogrodowi charakter i kolor. Stanowią bardzo ważny element zdrowej diety naturalnej, gdyż zawierają wiele witamin, substancji mineralnych i bioaktywnych przy równoczesnej niewielkiej ilości kalorii i tłuszczu. W książce tej, ilustrowanych pięknymi, kolorowymi zdjęciami, przedstawiono najpopularniejsze owoce jagodowe. Zawiera też tematykę związaną z samodzielną ich uprawą: od opisu poszczególnych gatunków, ich doboru na różne stanowiska, sposobów sadzenia i uprawy, aż do sposobów odpowiedniego zagospodarowania ogrodu, a także kalendarz zalecanych prac ogrodowych. Uprawianie tych owoców we własnym ogrodzie pozwala cieszyć się ich świeżym smakiem od wczesnej wiosny do jesieni. To czysta przyjemność!"

sobota, 9 maja 2009

Balkonowe rośliny pnące - pałczatka, tunbergia, groszek pachnący, powojnik



Nastał czas sadzenia roślin do skrzynek balkonowych. Zazwyczaj widzę pelargonie i surfinie, dlatego może zmienić tą modę? Interesującą alternatywą są pnącza.

Duża rozmaitość gatunków i piękne kwiaty zachęcają do uprawy:


Pałczatka Eccremocarpus scaber - pnącze jednoroczne lub dwuletnie. U mnie odrosło i zakwitło w drugim roku od posadzenia.



Tunbergia (Thunbergia alata)





Groszek pachnący - Lathyrus odoratus


fot. vinceconnare
Źródło: flickr.com


Clematis sp. - powojnik



Wilec - Ipomoea



Nasiona różnych roślin pnących doskonałych na balkon i do ogródka: Nasiona pnączy

Nasiona egzotycznych pnączy do domu, na balkon i do ogrodu (wymagają ochrony na zimę): Egzotyczne pnącza

Mieszanka Balkonowa roślin pnących
mieszanka jednorocznych różnobarwnych pnących kwiatów, kwitnących przez całe lato do okrywania ogrodzeń, ścian, murków, altan, do obsadzania skrzynek balkonowych i wiszących pojemników.

czwartek, 7 maja 2009

Fiołek afrykański in vitro

Opisywałam jakiś czas temu uprawę fiołka afrykańskiego uzyskanego z hodowli in vitro (własnymi rękami wyhodowany)

Dziś wygląda tak:





Jest mocny, zdrowy i kwitnie, ale powinnam go już przesadzić, ponieważ mocno się rozrósł w małej doniczce.

Metoda hodowli roślin z kultur tkankowych jest szybka i opłacalna, gdyż rośliny są identyczne genetycznie oraz wolne od wirusów powodujących choroby.

środa, 6 maja 2009

Kwitną borówki amerykańskie

Moje ogrodowe jagódki - Borówki wysokie (Vaccinium corymbosum):



W okresie kwitnienia należy pamiętać szczególnie o właściwym nawożeniu. Borówka wymaga kwaśnej gleby i specjalnych nawozów, które nie odkwaszą podłoża.
Można też zaszczepić ją mikoryzą.